Premier: wysokie prawdopodobieństwo obniżki VAT do zera na żywność od lutego
„My zastosujemy, niezależnie od odpowiedzi z Komisji Europejskiej, pakiet osłonowy, dodatki osłonowe” – powiedział premier.
Jest wysokie prawdopodobieństwo, że już od lutego obniżymy do zera na co najmniej pół roku VAT na podstawowe produkty żywnościowe.
Przedstawiciele rządu informowali wcześniej, że złożyli do Komisji Europejskiej wniosek o obniżkę stawki VAT na żywność do zera.
Czytaj także: Obniżka VAT na paliwa? Premier: wysyłamy wniosek do KE >>>
Premier: Polsce grozi V fala pandemii koronawirusa, wariant Omikron się rozprzestrzenia
Polsce grozi V fala pandemii koronawirusa – powiedział także w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wariant wirusa Omikron, nie tylko jest obecny w Polsce, ale zaczął się też rozprzestrzeniać.
„Mamy niestety obecnie do czynienia z IV falą w Polsce, na szczęście opadającą, ale jestem daleki od optymizmu. Niestety grozi nam V fala i jej wysokość i zagrożenia z nią związane będą wiązać się z poziomem zaszczepienia” – powiedział premier.
„Wirus w wariancie Omikron nie tylko jest obecny w Polsce, ale zaczął się rozprzestrzeniać” – dodał.
Komisja Europejska przygotowuje odpowiedź dla polskiego rządu ws. zerowych stawek VAT na żywność
Komisja Europejska przygotowuje odpowiedź dla polskiego rządu ws. zerowych stawek VAT na żywność. Obecnie ich stosowanie jest niemożliwe, ale w efekcie nowych ustaleń ministerialnych w Brukseli ustanowienie 0 proc. stawki VAT na artykuły spożywcze będzie dozwolone prawdopodobnie już w pierwszej połowie 2022 r.
„Możemy potwierdzić otrzymanie pisma do komisarza (ds. gospodarki Paolo) Gentiloniego od polskiego rządu w tej sprawie. Przygotowywana jest odpowiedź” – powiedział rzecznik KE Daniel Ferrie pytany o możliwość wprowadzenia zerowych stawek VAT na żywność.
Obecne przepisy dotyczące VAT (dyrektywa VAT) uzgodnione przez państwa członkowskie nie pozwalają na zerową stawkę VAT na żywność. Zezwalają jedynie na stosowanie obniżonych stawek, jak np. 5 proc.
Z informacji PAP uzyskanych w Brukseli wynika, że przewidziana przez Polskę stawka 0 proc. VAT na żywność będzie możliwa w ramach nowej dyrektywy taryfowej, w oparciu o podejście uzgodnione na ostatnim spotkaniu ministrów finansów UE.
7 grudnia uzgodnili oni aktualizację obecnych przepisów regulujących VAT od towarów i usług. Nowe przepisy zapewnią rządom większą elastyczność w zakresie ustalania stawek podatku, które mogą stosować.
Jednocześnie zaktualizowane przepisy dostosują przepisy dotyczące podatku VAT do wspólnych priorytetów UE, takich jak walka ze zmianą klimatu, wspieranie cyfryzacji i ochrona zdrowia publicznego. Żeby weszły w życie, potrzebne są jeszcze konsultacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego tekstu.
Większość przepisów wejdzie w życie i będzie mogła być stosowana po 20 dniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Publikacja nastąpi dopiero po zakończeniu konsultacji z Parlamentem Europejskim.
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Komisja spodziewa się, iż konsultacje z Parlamentem Europejskim zakończą się najpóźniej do marca 2022 r.