Premier: rząd złożył zamówienia na 45 mln szczepionek przeciw COVID-19, koszt od 5 do 10 mld zł

Premier: rząd złożył zamówienia na 45 mln szczepionek przeciw COVID-19, koszt od 5 do 10 mld zł
Fot. Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd złożył zamówienia na 45 mln szczepionek przeciw Covid-19 - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Mamy już złożone zamówienia na 45 mln dawek z firmami Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna, Johnson&Johnson i jesteśmy gotowi na podpisanie kolejnych umów.

„Czekamy tylko na odpowiedni sygnał ze strony KE” – powiedział premier.

Czytaj także: Szczepionka na COVID-19 firmy Pfizer dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii >>>

Firmy Pfizer i BioNTech poinformowały wcześniej, że wystąpiły do Europejskiej Agencji Leków o warunkową autoryzację ich szczepionki przeciw SARS-CoV-2. EMA podała, że planuje podjąć decyzję o zatwierdzeniu szczepionki, opracowywanej przez te firmy, do 29 grudnia, a do 12 stycznia ma wydać decyzję w sprawie preparatu, opracowanego przez amerykańską korporację Moderna.

Obecnie trwa opracowywanie logistyki szczepień

„Szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe, przynajmniej w większości, choć już wiemy o takich, które mogą być jednodawkowe, mogą wchodzić później, a nie ma na co czekać” – dodał premier.

Przed szczepieniem niezbędna będzie rejestracja online przez internet, będzie też możliwość zgłoszenia metodami tradycyjnymi, następnie pacjenci będą zgłaszać się do punktu szczepień, gdzie zostaną zaszczepieni po raz pierwszy i po 21 dniach – po raz drugi.  

Czytaj także: Kiedy szczepionka na COVID-19 trafi na rynek? KE zapowiada szybkie decyzje ws. zezwolenia >>>

W pierwszej kolejności dla wszystkich służb medycznych, wszyscy mieszkańcy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, także służby mundurowe, udzielające się przy walce z COVID-19 i wszystkie osoby starsze powyżej pewnego progu wiekowego (co do zasady, 65 lat). Według szacunków, chodzi o 6-7 mln osób.

Jak zaznaczył szef KPRM Michał Dworczyk, rząd chciałby, aby te grupy w ciągu 2-3 miesięcy po otrzymaniu szczepionki zostały „w pełni wyszczepione”.

Szczepienia mają odbywać się w POZ, w miejscach opieki medycznej, w punktach mobilnych, a także w szpitalach rezerwowych.

Koszt zakupu szczepionek

Koszt zakupu szczepionek na Covid-19 to od 5 do 10 mld – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Koszt zakupu to od 5 do 10 mld zł, w zależności od ceny i od tego, ile jeszcze szczepionek dodatkowo kupimy.

Zdaniem ministra Adama Niedzielskiego, sukcesem byłoby zaszczepienie 50-60% populacji.

„Oczywiście, cele, jakie sobie stawiamy są bardziej ambitne, tutaj pan premier stawia nam cel, byśmy powyżej 70-80% zaszczepili i do tego będziemy dążyć” – powiedział Niedzielski.

Jednocześnie poinformował, że posiedzenie komisji Europejskiej Agencji Leków, zajmującej się dopuszczeniem do obrotu szczepionki Pfizer Pfizer BioNTech zaplanowane jest na 29 grudnia 2020 r., a w przypadku szczepionki Moderny – na 11 stycznia 2021 r.

Poinformowano także, że od piątku rozpocznie się nabór na zespoły szczepieniowe; rozpoczyna się proces budowania sieci, która przyjmie pacjentów do szczepień. Najpóźniej w piątek Narodowy Fundusz Zdrowia ma ogłosić kryteria naboru.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 855 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 1 013 747 osób. Łącznie zmarło 18 208 osób.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews