Premier Morawiecki: Polska otrzyma około 3 mld euro dodatkowo na dopłaty dla rolników

Premier Morawiecki: Polska otrzyma około 3 mld euro dodatkowo na dopłaty dla rolników
Fot. Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z nowej puli środków zaproponowanych przez Komisję Europejską w kwocie 26,5 mld euro na Wspólną Politykę Rolną (WPR) w latach 2021-2027, dodatkowe środki na dopłaty dla polskich rolników wyniosą co najmniej 3 mld euro, wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.
Premier @MorawieckiM: w ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy będą dodatkowe środki, co najmniej 3 mld euro na dopłaty, na rozwój dla rolników #rol nicy @PremierRP

„W nowej perspektywie na lata 2021-2027 KE zaproponowała o 26,5 mld euro środków więcej na Wspólną Politykę Rolną” – powiedział Morawiecki w trakcie wizyty Zbuczynie, cytowany na profilu Kancelarii Premiera na Twitterze.

Komisja Europejska zaproponowała końcem maja dodatkowe środki dla państw unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy w wysokości 750 mln zł w formie dotacji i pożyczek.

„W ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy będą dodatkowe środki, co najmniej 3 mld euro na dopłaty, na rozwój dla [polskich] rolników” – powiedział premier, cytowany na Twitterze.

Na początku czerwca komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski informował, że Komisja Europejska w ramach pierwszego filara Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2021-2027 zaproponowała kwotę 290,7 mld euro, czyli o 4,5 mld euro więcej niż w poprzedniej propozycji. Łącznie na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich zaproponowano 391 mld euro.

Proponowane finansowanie jest o 6,6 mld euro, czyli o około 2% wyższe niż kwota, do której się dąży przy utrzymaniu poziomów finansowania do 2020 roku. Jest również o 26,4 mld euro wyższe niż propozycja Komisji z 2018 roku.

Źródło: ISBnews