Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy się zaszczepili

Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy się zaszczepili
Źródło: Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zwracamy się z apelem o przyznanie nam, przedsiębiorcom, możliwości dostępu do informacji odnośnie statusu zaszczepienia osób przez nas zatrudnianych - napisali w liście do premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiciele ABSL, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Krajowej Izby Gospodarczej, Pracodawców RP, APPLiA Producenci AGD i Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, muszą sprawnie zarządzać ryzykiem, w tym chronić zdrowie swoich pracowników, by prowadzić działalność biznesową.

Z niepokojem obserwujemy rozwój kolejnej fali zachorowań na COVID-19, mając w pamięci sytuację z ubiegłej jesieni, zimy oraz wiosny bieżącego roku.  W związku z tym zwracamy się z apelem o przyznanie nam, przedsiębiorcom, możliwości dostępu do informacji odnośnie statusu zaszczepienia osób przez nas zatrudnianych.

Czytaj także: Niejednoznaczne stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy w sprawie nakazu szczepienia pracowników

W naszej ocenie, aby uniknąć kolejnego – niezwykle kosztownego zamrażania całej gospodarki, niosącego za sobą liczne ekonomiczne i społeczne skutki – rząd RP powinien dać przedsiębiorcom narzędzia do walki z rozprzestrzenianiem się wirusa.

Pragniemy podkreślić, że prosimy jedynie o określoną w czasie kryzysu pandemicznego możliwość weryfikacji certyfikatów zaszczepienia pracowników. Umożliwi nam to rozsądne długoterminowe planowanie pracy i właściwą realizację zamówień. W naszym polskim interesie leży, aby strumień zamówień nadal był kierowany do naszych fabryk, które w globalnych systemach produkcji zdobyły zaufanie i są gwarantem jakości oraz terminowości.

To samo dotyczy firm świadczących usługi oraz małych i mikroprzedsiębiorców. Ci ostatni są najbardziej narażeni na negatywne skutki wynikające z sytuacji epidemicznej, gdyż brak pracowników – wynikający z faktu zachorowania bądź kwarantanny – może doprowadzić nawet do całkowitej utraty możliwości prowadzenia działalności. Tymczasem sektor MŚP to kręgosłup polskiej gospodarki.

Czytaj także: Aż 80 proc. pracodawców chce wiedzieć, którzy pracownicy zostali zaszczepieni

Apelując o przyznanie przedsiębiorcom dodatkowego uprawnienia, powołujemy się na doświadczenia innych krajów (np. Francja, Włochy, Izrael), których przywódcy wyrażają w ten sposób troskę o dobro społeczeństwa i utrzymanie poziomu rozwoju gospodarczego. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie można pozwolić sobie na kolejne lockdowny i zamrożenia całych sektorów działalności gospodarczej.

Pod niniejszym apelem podpisują się przedstawiciele szerokiego katalogu branż i sektorów, reprezentujących istotną część środowiska przedsiębiorców i pracodawców. Odbyliśmy szereg spotkań i konsultacji wśród przedstawicieli naszych firm członkowskich. Nasz apel popiera również wielu pracowników odpowiedzialnych za zdrowie swoje i swoich rodzin oraz zatroskanych o stabilność zatrudnienia i przyszłość swoich pracodawców.

Szanowny Panie Premierze, prosimy o pilne rozpoczęcie działań dających nam prawne podstawy i kompetencje umożliwiające ochronę naszych pracowników i ich rodzin, ochronę naszych klientów i przedsiębiorstw.

Jesteśmy gotowi do rozmów i konsultacji.

apel do PMM
Źródło: Konfederacja Lewiatan
Źródło: aleBank.pl