PPK w ZUS z PKO TFI

PPK w ZUS z PKO TFI
Pracownicze plany kapitałowe - PPK Fot. stock.adobe.com/bnorbert3
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Trwają już prace nad wdrożeniem PPK dla ok. 45 tys. pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS podpisał umowę o zarządzanie PPK z PKO TFI.

Prace wdrożeniowe systemu PPK dla ok. 45 tysięcy pracowników ZUS już trwają. PKO TFI z Grupy PKO Banku Polskiego wspiera wdrożenie wykorzystując swoje dotychczasowe bogate doświadczenie oraz nowoczesne programy implementacji i obsługi kont PPK.

Dlaczego PKO TFI?

– Przygotowania do wdrożenia pracowniczego planu kapitałowego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych rozpoczęliśmy z dużym wyprzedzeniem.

Dokładnie przeanalizowaliśmy oferty podmiotów zarządzających PPK. Zespół wdrożeniowy wraz z przedstawicielami organizacji związkowych dokonał wyboru oferty PKO TFI z Grupy PKO Banku Polskiego.

Podpisaliśmy umowę o zarządzanie PPK z datą wejścia w życie w 2021 roku. Pracownicy ZUS otrzymają pierwsze wpłaty na swoje prywatne rachunki w ramach PPK w maju 2021 roku – mówi profesor Gertruda Uścińska, Prezes ZUS.

Do uczestnictwa w PPK w ZUS uprawnionych jest ok. 45 tysięcy pracowników.

– Doświadczenie, jakie zbieramy przy realizacji wdrożenia PPK w ZUS, jest dla nas bezcenne. Pozwoli nam zapoznać się ze specyfiką oczekiwań flagowego klienta z sektora finansów publicznych.

Ten bardzo długi i pracochłonny proces pomoże nam w przygotowaniach do wdrażania i obsługi PPK w bardzo wymagającym sektorze budżetowym. Podkreślamy, że ten sukces – pozyskanie tak ważnego klienta ‒ był możliwy dzięki stałej ścisłej współpracy PKO TFI z macierzystym PKO Bankiem Polskim i naszym zapleczem technologicznym – PKO Finat – mówi Piotr Żochowski, Prezes Zarządu PKO TFI.

Czytaj także: PPK w firmie: jak ocenić efektywność instytucji finansowych w zarządzaniu aktywami?

Czwarty etap wdrażania PPK

ZUS, jako pracodawca z sektora finansów publicznych podlega obowiązkowi utworzenia PPK dla swoich pracowników w ramach czwartego, ostatniego etapu wdrażania tych Planów. Na początku 2021 roku obowiązkiem tym objęte zostaną jednostki sektora finansów publicznych, w tym jednostki samorządu terytorialnego, a także mikrofirmy.

Tym niemniej, umowy o zarządzanie można podpisywać już teraz (z datą wejścia w życie w roku 2021), co pozwala na spokojne wdrożenie.

Akcja informacyjna dla 45 tys. pracowników ZUS

Przygotowując się do wdrożenia PPK, ZUS rozpoczął akcję informacyjną dla swoich pracowników, której partnerem jest PKO TFI. W placówkach Zakładu pojawiły się plakaty, pracownicy otrzymali pakiety informacyjne dostarczone przez PKO TFI (broszury, ulotki).

Czytaj także: PFR nie planuje opóźnienia terminu wdrożenia PPK w sektorze publicznym

W intranecie dostępna jest bogata biblioteka materiałów audiowizualnych oraz kurs e‑learningowy. To cyfrowe przygotowanie procesu okazało się ogromnie przydatne w czasie epidemii, gdy niemożliwe stały się szkolenia stacjonarne.

We wdrożeniu i późniejszej obsłudze pomoże cały czas rozwijana aplikacja internetowa iPPK stosowana przez PKO TFI, a budowana i utrzymywana przez agenta transferowego z Grupy PKO Banku Polskiego – PKO Finat.

Do uczestnictwa w PPK w ZUS uprawnionych jest ok. 45 tysięcy pracowników.

Pierwsze wpłaty zostaną zaksięgowane na ich prywatnych rachunkach PPK w maju 2021 roku.

Aktywa PPK w PKO TFI: 838 mln zł

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych to jedno z największych towarzystw funduszy inwestycyjnych rynku kapitałowego w Polsce. Należy do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Istnieje od 1997 roku. Zarządza środkami powierzonymi przez ponad milion inwestorów indywidualnych i korporacyjnych.

Łącznie, w pierwszych trzech etapach wdrażania programu, zawarło ponad 12 tys. umów o zarządzanie PPK. Pod względem aktywów zgromadzonych w PPK jest zdecydowanym liderem rynku.

Na dzień 16 listopada 2020 roku zarządza aktywami wynoszącymi 838 mln zł, co stanowi ponad 34% wszystkich aktywów gromadzonych w PPK w Polsce.

Czytaj także: PPK: 12 instytucji podpisało blisko 50 tys. umów w ramach II i III etapu wdrażania programu

Źródło: PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych / PKO TFI