PPK: ile zyskali uczestnicy programu w ciągu pierwszego roku?

PPK: ile zyskali uczestnicy programu w ciągu pierwszego roku?
Fot. stock.adobe.com/redkphotohobby
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Uczestnik pracowniczego planu kapitałowego (PPK), który nie dokonał zwrotu środków w ciągu pierwszego roku przeciętnie uzyskał zwrot 95%, a ten, który wypłacił wszystkie środki ma w kieszeni 50% więcej niż sam wyłożył plus 23% zapisane dodatkowo na koncie emerytalnym w FUS, podał Instytut Emerytalny. Inwestycje na własną rękę przyniosłyby tylko 10,5%.

Przeciętnie uczestnik PPK w ciągu pierwszego roku uzyskał zwrot 95% albo inaczej: na jego koncie jest o 1 378 zł więcej niż sam wyłożył z własnej kieszeni, tj. 1 453 zł (wyliczenia dla osoby zarabiającej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wg GUS).

„Nawet osoba, która po roku oszczędzania w PPK zdecydowałaby się na zwrot wszystkich środków miałaby od razu w kieszeni o 50% więcej pieniędzy (o 719 zł więcej niż sama wyłożyła) oraz dodatkowo jej konto podstawowe w FUS zwiększyłoby się o 328 zł (zwiększając przyszłą emeryturę)” – czytamy w raporcie pn. „Podsumowanie wyników PPK na koniec 2020 roku”. 

Instytut Emerytalny: nie ma obecnie lepszego i bardziej pewnego sposobu oszczędzania

Według autorów raportu, nie ma obecnie lepszego i bardziej pewnego sposobu oszczędzania, w którym zwrot w ciągu roku może sięgnąć nawet 50%. 

„Tak naprawdę ludzie nie powinni mieć dylematu czy uczestniczyć w PPK (jak się z niego wypisać?) – dylematem powinno być raczej czy wypłacać sobie co pewien czas środki i kupić podczas promocji typu 'ceny bez VAT’ np. lodówkę czy komputer za 55% oryginalnej ceny, czy też zachować wszystkie zwolnienia podatkowe i dopłaty z Funduszu Pracy oszczędzając do 60. roku życia, by mieć ponad 72% więcej kapitału dzięki dopłatom” – czytamy dalej. 

Czytaj także: Prezes PFR: partycypacja w PPK po trzech etapach wynosi 30,4 proc. >>>

Gdyby uczestnik PPK chciał samodzielnie inwestować te środki w taki sam sposób, jak w PPK, na jego koncie byłoby, po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych, 153 zł zysku, zaznaczono. 

Obowiązkowe wpłaty pracodawcy dla każdego uczestnika PPK

Dotychczasowym zyskiem pracownika są obowiązkowe wpłaty pracodawcy (minimum 1,5% wynagrodzenia brutto) dla każdego uczestnika PPK. Dodatkowo na konto PPK wpłynęły już wpłaty powitalne w równej wysokości 250 zł dla każdego uczestnika, finansowane przez Fundusz Pracy. Instytucje finansowe wypracowały przeciętnie już około 325 zł zysku (przy zachowaniu pewnych warunków zysk ten będzie zwolniony z podatku kapitałowego), wskazano.

„Koszty pracownika stanowią więc wpłaty własne – przeważnie 2%, czyli przeciętnie w pierwszym roku około 1 289 zł oraz podatek od wpłat pracodawcy 164 zł. Razem to 1 453 zł” – wynika z raportu. 

Znaczenie jakości zarządzania będzie rosło

Jak podkreślił Instytut Emerytalny, wraz ze wzrostem stanów kont uczestników PPK, zdecydowanie będzie rosło znaczenie jakości zarządzania.

Według raportu, w IV kwartale ub. roku 17 instytucji finansowych (IF) spośród 19 pokonało portfele pasywne, czyli pozycję referencyjną – w stosunku do wyników z ostatniego kwartału jest tych instytucji o 3 więcej. Wszystkie instytucje w badanym okresie pokonały inflację oraz zanotowały wyższe stany kont niż suma wpłat. 

„Nie zmieniła się najlepsza IF – liderem pozostał Skarbiec TFI; na kontach uczestników PPK w FZD zarządzanych przez to Towarzystwo jest już przeciętnie o 11,7% więcej środków niż byłoby w portfelach pasywnych (pozycja referencyjna); daje to ocenę na poziomie 111,7%. Na podium wróciło AXA TFI ze wzrostem oceny do poziomu 106,4% – wzrost o 3,6 pkt proc., zaś w trójce najsłabszych podmiotów pod względem oceny za efektywność zarządzania znalazły się BPS TFI, Compensa TUnŻ oraz PFR z ocenami odpowiednio 97,7%, 98,8% i 100,7%” – czytamy dalej. 

Czytaj także: PFR TFI: już 3/4 Polaków oszczędza na emeryturę, ale niewielu decyduje się na pomnażanie środków i inwestycje >>>

Instytut podał, że różnica pomiędzy najlepiej ocenianą instytucją a najgorzej ocenianą wynosi 14 pkt proc., co dla osoby z przeciętnym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw stanowi różnicę 386 zł.

 „Nadal nie ma na razie istotnych różnic, jeśli chodzi o korzyści z inwestowania za granicą – portfel z dużą ilością akcji zagranicznych ma ocenę o 0,2 pkt proc. niższą niż z małą ilością tych akcji” – czytamy także. 

Instytut Emerytalny to niezależny think tank skupiający ekspertów zajmujących się systemem emerytalnym, ubezpieczeniami oraz długoterminowym oszczędzaniem.

Źródło: ISBnews