Powstaje zabezpieczenie zbliżeniowych kart płatniczych przed kradzieżą środków

Powstaje zabezpieczenie zbliżeniowych kart płatniczych przed kradzieżą środków
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polska firma OmniChip zaprojektowała autorski układ scalony chroniący przed kradzieżą środków finansowych z kart płatniczych oraz danych z kart identyfikacyjnych i dostępowych.

Dotychczas powstało kilka metod tzw. pasywnych zabezpieczeń kart zbliżeniowych, które bazują na ekranujących właściwościach niektórych materiałów. W takim przypadku, blaszki, czy aluminiowe nakładki montowane są w portfelu lub występują w formie etui. Ich skuteczność zależy od szczelności okrycia chronionej karty. Na rynku pojawiły się również tzw. zabezpieczenia aktywne – urządzenia emitujące w sposób ciągły sygnał zakłócający komunikację czytnika i karty. Wadą tych rozwiązań jest konieczność zapewnienia zasilania z baterii, albo bardzo ograniczony zasięg działania.

Jak działa układ scalony firmy OmniChip chroniący przed kradzieżą środków finansowych? W momencie, gdy podejmowana jest próba odczytu danych z karty zbliżeniowej, uaktywniony zostaje układ scalony, który generuje sekwencję zakłócającą komunikację pomiędzy czytnikiem a kartą. Układ nie wymaga zasilania bateryjnego – energia konieczna do działania pozyskiwana jest z pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez czytnik. Układ zaprojektowano tak, by zapewniał ochronę w dużym zakresie odległości, a także w różnych ułożeniach względem innych kart i czytnika. Autorski układ scalony pomyślnie przeszedł już testy produkcyjne. W ciągu dwóch miesięcy opracowana zostanie finalna postać produktu – karta, której debiut rynkowy planowany jest za pół roku.

– Obecnie przechodzimy do kolejnej fazy wprowadzania produktu na rynek – rozpoczynamy poszukiwanie partnera do szerokiej dystrybucji naszych kart  – mówi Tomasz Pomorski, prezes OmniChip.

Marcin Złoch