Poseł PiS Wiesław Janczyk i Elżbieta Ostrowska sejmowymi kandydatami na członków RPP

Poseł PiS Wiesław Janczyk i Elżbieta Ostrowska sejmowymi kandydatami na członków RPP
Wiesław Janczyk By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85248759
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, Wiesław Janczyk oraz Elżbieta Ostrowska są sejmowymi kandydatami na członków Rady Polityki Pieniężnej - wynika z druków sejmowych.

Jak wynika z informacji opublikowanej na stronie Sejmu, Elżbieta Ostrowska jest profesorem nauk ekonomicznych. Obecnie jest zatrudniona na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Z kolei Wiesław Janczak, jest posłem na Sejm RP VI, VII, VIII i IX kadencji. W tym okresie był członkiem Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, w latach 2015-2016 jej wiceprzewodniczącym, a obecnie – przewodniczącym. Ponadto, był członkiem Podkomisji Stałej do Spraw Instytucji Finansowych, a w VII i IX kadencji jej przewodniczącym.

W latach 2016-2018 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, w tym okresie także przewodniczącym Komisji Nadzoru Audytowego.

Wiesław Janczyk wyraża gotowość do objęcia stanowiska członka RPP

Poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, Wiesław Janczyk wyraża gotowość do objęcia stanowiska członka Rady Polityki Pieniężnej – powiedział Janczyk.

Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości zgłosił moją kandydaturę na członka Rady Polityki Pieniężnej i wyraziłem na to zgodę. Jeżeli Sejm mnie wybierze, to zgodzę się objąć funkcję członka RPP.

– powiedział Janczyk.

Poseł odmówił komentarza dotyczącego sytuacji gospodarczej i perspektyw dla polityki pieniężnej w Polsce, informując, że przedstawi swoje poglądy w tej kwestii w trakcie wysłuchania na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych. Dodał, że wysłuchanie może odbyć się już w czwartek 13 stycznia.

Zbliża się koniec kadencji obecnych członków RPP

Obecnym, sejmowym członkom Rady Polityki Pieniężnej kadencja w Radzie kończy się odpowiednio: Grażynie Ancyparowicz – 9 lutego, Erykowi Łonowi – 9 lutego, Jerzemu Żyżyńskiemu – 30 marca.

Z kolei głosowanie Senatu ws. wyboru dwóch nowych członków RPP – Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka – odbędzie się w środę 12 stycznia po godz. 18.00, a nie jak informowano we wtorek, na początku lutego – powiedział przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Kazimierz Kleina.

„Głosowanie w sprawie wyboru nowych członków RPP przez Senat – Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka – ponownie znalazło się w porządku obrad 35. posiedzenia Senatu i jest zaplanowane na dziś, po godzinie 18” – powiedział Kleina.

We wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że głosowanie w sprawie powołania nowych członków RPP przesunięto na posiedzenie izby wyższej parlamentu w dn. 2-3 lutego z powodów proceduralnych.

Czytaj także: Wybór dwóch nowych członków RPP przesunięty >>>

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych rekomendowała na początku stycznia, by Senat powołał do RPP, w miejsce Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego, których kadencja w Radzie upływa 25 stycznia, Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka.

Źródło: PAP BIZNES