Ponad 7 mln euro na rozwój lokalny Świętokrzyskiego
‒ Ponad 7 mln euro trafi na rozwój dwóch świętokrzyskich miast. Dzięki dofinansowaniu Ostrowiec Świętokrzyski i Starachowice, będą mogły zrealizować kluczowe inwestycje, które pozwolą im wejść na nową ścieżkę rozwoju – powiedział wiceminister Waldemar Buda.
Ostrowiec Świętokrzyski – akcent na przedsiębiorczość, edukację i ekologię
Miasto chce postawić m.in. na inwestycje poprawiające stan powietrza oraz opracowanie 5 programów z zakresu przedsiębiorczości, edukacji, mieszkalnictwa, ekologii, współpracy z NGO.
Ostrowiec Świętokrzyski chce zainwestować w edukacje zawodową i pobudzenie przedsiębiorczość w szczególności młodzieży oraz aktywizacje mieszkańców.
Czytaj także: Zasady rozliczania wpływów podatkowych JST do zmiany
Starachowice – miasto odporne
Starachowice fundusze przeznaczą na inwestycje, które pomogą przygotować się na wyzwania demograficzne i klimatyczne.
Miasto chce być postrzegane jako centrum zielonej edukacji, dbające o środowisko dla obecnych i przyszłych mieszkańców. To także inwestycje w kapitał ludzki, wspierające kreatywność i przedsiębiorczość mieszkańców.
„Rozwój lokalny” dla podniesienia standardu życia mieszkańców
Program „Rozwój lokalny” to kompleksowe wsparcie rozwoju małych i średnich miast. Złożone projekty zawierają długoterminowe, zintegrowane i wielotematyczne koncepcje rozwoju miast. Mają one wpłynąć na poprawę komfortu życia mieszkańców. Całkowity budżet przedsięwzięcia wynosi 117,6 milionów euro.
Ostrowiec Świętokrzyski i Starachowice, będą mogły zrealizować kluczowe inwestycje
Pełna lista dofinansowanych miast ukaże się 9 lipca na stronie www.eog.gov.pl w zakładce poświęconej programowi „Rozwój lokalny”.
Czytaj także: BGK: ruszył nabór wniosków dla samorządów w Programie Inwestycji Strategicznych
Fundusze Norweskie i EOG
Fundusze Norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej oraz krajom bałtyckim. W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami.
Głównym celem Funduszy Norweskich i Fundusze EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.
Czytaj także: Kołobrzeg debiutuje na rynku Catalyst