Ponad 4 tys. osób zdecydowało się na zmianę rachunku bankowego w III kw. 2018 roku

Ponad 4 tys. osób zdecydowało się na zmianę rachunku bankowego w III kw. 2018 roku
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Decyzję o zmianie rachunku bankowego z wykorzystaniem systemu Ognivo w III kw. 2018 r. podjęło 4 295 osób, podała Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). W III kw. 2017 r. liczba rachunków przeniesionych przy pomocy prowadzonego przez KIR systemu wyniosła 7 972. Najwięcej wniosków - ponad 2,7 tys. wpłynęło w lipcu.

Ponad 4 tys. osób zdecydowało się na zmianę #rachunekbankowy w III kw. 2018 roku #KIR #Ognivo

„W celu przeniesienia rachunku z dotychczasowego banku do innego, z wykorzystaniem obsługiwanego przez KIR systemu Ognivo, wystarczy złożyć wniosek i upoważnienie dotyczące przeniesienia usług. Równocześnie w taki sam sposób można złożyć wniosek o zamknięcie rachunku bankowego. Za pośrednictwem systemu Ognivo klienci banków mają możliwość wydania dyspozycji przekazania środków czy przeniesienia zleceń płatniczych i pełnomocnictw złożonych w dotychczasowym banku. Wszystkie formalności z tym związane przejmuje bank, którego stajemy się klientem. Na wniosek klienta bank może dodatkowo przekazać informację o dokonanej zmianie rachunku bankowego wskazanym przez klienta instytucjom. Cały proces zajmuje zaledwie kilka dni i nie wymaga udziału klienta” – czytamy w komunikacie.

Liczba wniosków o przeniesienie rachunku bankowego z wykorzystaniem Ognivo w III kw. 2018 r. wyniosła 4 295. W tym samym okresie 2017 r. odnotowano 7 972 takie wnioski. Na zamknięcie dotychczasowego rachunku w III kw. 2018 r. zdecydowało się 4 265 osób, czyli ponad 99% wszystkich wnioskujących o zmianę rachunku. Przeniesienia salda dokonało 4 155 osób, tj. 96,7% wnioskujących. O przeniesienie zleceń stałych wystąpiło 266 osób, a o przeniesienie poleceń zapłaty – 190 osób, podano również.

KIR, powołany z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce jest kluczowym elementem infrastruktury polskiego sektora bankowego. Za pośrednictwem prowadzonych przez KIR systemów rozliczeniowych Elixir, Express Elixir i Euro Elixir, obsługujących standardowe i natychmiastowe przelewy międzybankowe w złotych oraz krajowe i transgraniczne przelewy w euro, przetwarzanych jest ponad 1,7 mld transakcji rocznie.

Źródło: ISBnews