Ponad 3,5 mln rekordów w międzybankowej bazie danych o nieruchomościach AMRON
Decyzja o prowadzeniu tej jedynej bazy spełniającej wymagania Rekomendacji J Komisji Nadzoru Finansowego została podjęta kilkanaście lat temu przez Prezesów największych banków w celu umożliwienia systematycznego monitorowania wartości zabezpieczeń hipotecznych, weryfikowania poprawności wycen wartości nieruchomości oraz racjonalizowania kosztów okresowego przeglądu i aktualizowania wartości nieruchomości.
Związek Banków Polskich udostępnił System AMRON bankom we wrześniu 2004 roku.
600 podmiotów korzysta z Systemu AMRON
Obecnie z danych gromadzonych w Systemie AMRON oraz dostępnych w nim raportów analitycznych i statystycznych korzysta nie tylko cały sektor bankowy, ale również liczne grono rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami, doradców finansowych oraz pracowników naukowych i studentów kilkunastu wyższych uczelni.
Na liście ponad 600 podmiotów korzystających z Systemu AMRON są zarówno Narodowy Bank Polski jak również Komisja Nadzoru Finansowego czy Prokuratura Krajowa.
Wiarygodne i użyteczne dane
W październiku br. międzybankowa Grupa Robocza ds. badania wiarygodności bazy danych AMRON w rozumieniu wymogów Rekomendacji J Komisji Nadzoru Finansowego potwierdziła spełnianie przez AMRON tych wymogów.
Banki już dawno przestały traktować uczestnictwo w Systemie AMRON jako spełnienie obowiązków wynikających z Rekomendacji J oraz Rekomendacji S wymogów nadzorczych.
Korzystanie z AMRON to realna szansa sprawniejszego zarządzania ryzykiem i monitorowania wartości zabezpieczeń wierzytelności hipotecznych oraz sposób na istotną redukcję kosztów w tym obszarze, dzięki korzystaniu z metod statystycznych zarówno tych zaimplementowanych w Systemie AMRON jak i własnych z wykorzystaniem gromadzonych w AMRON danych.
Obie Rekomendacje KNF dopuszczają stosowanie metod statystycznych do monitorowania oraz aktualizacji wartości zabezpieczeń wierzytelności hipotecznych.
Zasilanie przez banki i korzystanie z międzybankowej bazy danych jest warunkiem niezbędnym dla stosowania przez nie metod statystycznych w celu monitorowania wartości nieruchomości i określania nieruchomości wymagających aktualizacji wyceny zgodnie z art. 208 CRR.
Dane z AMRON i metody statystyczne
Zgodnie z ostatnim paragrafem art. 208 CRR do monitorowania wartości nieruchomości i określania nieruchomości wymagających aktualizacji wyceny, instytucje mogą wykorzystywać metody statystyczne.
Możliwości korzystania z modeli statystycznych nie tylko w procesie monitorowania lecz również w momencie określania wartości nieruchomości dla podjęcia decyzji kredytowej sankcjonują opublikowane w dniu 29.05.2020r. przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego EBA wytyczne w sprawie udzielania pożyczek i ich monitoringu (Guidelines on loan origination and monitoring, EBA/GL/2020/06 z 29.05.2020 r.), które wejdą w życie 30 czerwca 2021r.
Regulacje te dopuszczają wycenę wartości nieruchomości mieszkaniowych z wykorzystaniem wsparcia zaawansowanych modeli statystycznych przez rzeczoznawców wewnętrznych w banku.