Polskie komputery wśród najbezpieczniejszych w Europie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Wrześniowe dane dotyczące aktywności hakerów na świecie wskazują, że najbezpieczniejszym krajem w Europie i na świecie była Litwa, która uzyskała indeks 33,1. Oznacza to, że trzy z dziesięciu przeprowadzonych ataków było skutecznych. Na kolejnych pozycjach znalazły się Dominikana, Mołdawia (40,8) i Białoruś (46,4). Do grona najbardziej niebezpiecznych państw pod względem ataków cyberprzestępców są Bostwana (indeks 100) i Uganda (95,3). W Europie są nimi Macedonia (94,8) oraz Gruzja (93,7).

Polska po raz kolejny znalazła się w ścisłej czołówce najbezpieczniejszych krajów. Jak wynika z analiz Check Point, uplasowaliśmy się na 7 miejscu wśród krajów Europy o najniższym stopniu skuteczności hakerów (z wynikiem 54,4). Nasze komputery okazały się mniej zagrożone niż maszyny z Niemiec (55,1), Francji (55,3) czy Szwajcarii (59,9)

Bazując na danych ThreatCloud, najwięcej ataków na Polskę przeprowadzano z Holandii, z kolei za ponad 1/3 przyczyn zarażeń odpowiada dostęp do niekontrolowanych złośliwych zasobów (zarażonych dokumentów, maili itp.).

– W firmach i administracji rzadko stosuje się zaawansowane systemy szyfrowania urządzeń. Tymczasem na rynku są dostępne, m.in. polskie rozwiązania szyfrowania z wykorzystaniem mechanizmu HVKM (Hybrid Virtual Key Management), które wykluczają przechowywanie danych na serwerach zewnętrznych firm w sposób jawny. To wykorzystują hakerzy z zagranicy – podkreśla Kamil Kaczyński z Instytutu Matematyki i Kryptologii, Wydział Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej.

Marcin Złoch