Polskie instytucje finansowe i fintechy na Singapore Fintech Festival
„W Singapore Fintech Festival, który odbywał się w dniach 14-17 listopada wzięło udział 70 tys. uczestników z całego świata. Wśród 800 prelegentów oraz liderów najważniejszych instytucji finansowych znaleźli się również Ajay Banga, prezes Banku Światowego, Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Mairead McGuinness, komisarz ds. stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych Unii Europejskiej” – powiedział nam Włodzimierz Kiciński.
Tematem przewodnim konferencji był rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwo oraz ESG.
Prezentacja polskich start-upów
Wraz z polską delegacją, w tegorocznej edycji Singapore Fintech Festival brało udział również kilka start-upów technologicznych zakwalifikowanych do programu Future Finance Poland – ASEAN Horizons 2023: 1Strike, Vintom, inStreamly, Self Learning Solutions, Lukka Coinfirm i Algolytics Technologies.
„Dzięki inicjatywie polskiego banku, PKO Banku Polskiego i współpracujących z nim instytucji takich jak na przykład Fundacja Fintech Polska, w naszym pawilonie narodowym prezentowano możliwości polskich fintechów, ale także umożliwiono nawiązanie kontaktów biznesowych przedstawicielom polskich firm technologicznych z partnerami z całego świata” – podkreślił Włodzimierz Kiciński.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu już od 2017 r. współtworzy polski pawilon narodowy podczas Singapore Fintech Festival.
Poland ASEAN Fintech Forum
Dzień przed konferencją odbyło się „Poland ASEAN Fintech Forum” – wydarzenie dodatkowe, które wspierało promocję Polski.
Głównym przesłaniem polskiej delegacji było pokazanie przewag Polski, które dają jej silne atuty w staraniach o wejście do czołówki globalnych centrów finansowych.
Włodzimierz Kiciński zacytował opinię Pawła Widawskiego, prezesa zarządu Fundacji FinTech Poland, notabene w poprzednich latach pracującego w Związku Banków Polskich i byłego członka zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa, który mówił, że dzięki połączeniu sił pod wspólnym hasłem Future Finance Poland, bliskiej współpracy sektora prywatnego i publicznego, przemyślanemu doborowi specjalizacji oraz rozwijaniu i wykorzystywaniu technologii o największym potencjale, takich jak sztuczna inteligencja – Polska w ciągu kilku lat może awansować do grona 30 najbardziej konkurencyjnych centrów finansowych na świecie.
Poza nowinkami technologicznymi uwagę naszego rozmówcy przyciągnęła prezentowana podczas kongresu idea włączania do aktywnego bankowania nowych konsumentów z rynku azjatyckiego. Jak zauważył wiele kobiet, które żyją w Azji w ogóle nie ma kontaktów z aktywną bankowością, chociaż uczestniczą w życiu gospodarczym.
„Jedna z uczestniczek konferencji powiedziała, że celem instytucji finansowym powinno być włączenie jednego miliarda kobiet z Azji do obrotu finansowego” – mówił Włodzimierz Kiciński.
Odnosząc się do prezentowanych podczas Singapore Fintech Festival opinii i rozwiązań wiceprezes ZBP stwierdził, że główne trendy w rozwoju technologii w świecie finansów będą się koncentrować wokół wykorzystywania biometrii, sztucznej inteligencji w procesach bankowych oraz wokół kwestii zapewnienia cyberbezpieczeństwa.
Ważnym tematem dla instytucji finansowych w najbliższym czasie będą też cyfrowe aktywa.