Polskie banki i ubezpieczyciele wspierają obywateli Ukrainy: darmowe konta, przelewy zagraniczne i polisy OC
PKO Bank Polski wprowadził pakiet rozwiązań dla obywateli Ukrainy, którzy już korzystają lub chcą skorzystać z oferty banku. Od teraz PKO Konto bez Granic jest bezpłatne za prowadzenie przez 12 miesięcy od dnia otwarcia, a tymczasowa karta do konta może być wydana w momencie otwarcia konta w wybranych oddziałach banku. Bank zniósł opłaty za szybki przelew do Kredobanku i za zlecenie przelewu zagranicznego do każdego banku na Ukrainie.
Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>
– PKO Bank Polski zawsze aktywnie włącza się w pomoc osobom potrzebującym. Dlatego wojna i trudna sytuacja naszych sąsiadów nie pozostawia nas obojętnymi – niezwłocznie dokonaliśmy zmiany w naszej ofercie dla obywateli Ukrainy. Mamy nadzieję, że to ułatwi im pobyt w naszym kraju. W działania pomocowe włączyła się cała społeczność Banku, wspólnie angażując się w działania na rzecz przybywających z Ukrainy – mówi Iwona Duda, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.
W ramach zmienionej oferty bank proponuje:
1. Konto bez Granic bez opłaty za prowadzenie przez 12 miesięcy od otwarcia. Przy otwarciu konta dla obcokrajowców nie jest wymagane:
– posiadanie adresu zamieszkania w Polsce,
– telefon polskiego operatora sieci komórkowej.
2. Tymczasową kartę do konta, wydawaną od razu przy otwarciu konta w wybranych oddziałach banku.
3. Zniesienie opłaty za szybki przelew do Kredobanku i za zlecenie przelewu zagranicznego do każdego banku na Ukrainie.
Oferta obowiązuje przez 3 miesiące.
Fundacja PKO Banku Polskiego uruchomiła specjalne konto do wpłat, na rzecz pomocy dla Ukrainy. Pomóc można wpłacając dowolną, najmniejszą nawet kwotę.
Dane do przelewu:
Fundacja PKO Banku Polskiego
Tytuł: Wpłata na pomoc dla Ukrainy
Nr konta: 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014
Wpłaty możesz również dokonać w aplikacji mobilnej IKO.
Czytaj także: Kolejki do bankomatów; NBP i banki uspokajają: gotówki nie zabraknie >>>
Ułatwienia dla obywateli Ukrainy w Getin Banku
W odpowiedzi na tragiczne wydarzenia w Ukrainie, Getin Bank zniósł opłaty dla jej obywateli. Konta osobiste w PLN oraz konta walutowe – w tym w EUR i USD – będą dla obywateli Ukrainy od teraz prowadzone całkowicie bezpłatnie. Karty do konta zwolnione będą z opłaty miesięcznej. Dodatkowo wpłaty i wypłaty gotówkowe w PLN oraz w obcych walutach będą realizowane bezkosztowo.
Bank zniósł również prowizje za przelewy realizowane przez Klientów indywidualnych wychodzące do i przychodzące z Ukrainy. Wypłaty i wpłaty w bankomatach oraz wpłatomatach w całej Polsce będą dla obywateli Ukrainy darmowe. Ułatwienia dotyczą zarówno obecnych, jak i przyszłych klientów Getin Banku.
Dodatkowo, na infolinii i w oddziałach banku, obywatele Ukrainy mogą liczyć na wsparcie w języku ukraińskim. Infolinia działa pod numerem +48 32 604 30 18, w godzinach 8:00 – 18:00.
Zmiany obowiązują od 28 lutego 2022 r., do odwołania.
BGK we współpracy z Narodowym Bankiem Ukrainy otworzył specjalny rachunek do wpłat na pomoc dla Ukrainy
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w imieniu Narodowego Banku Ukrainy (NBU) otworzył specjalne konto, na które od dziś można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie. Środki trafią bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy, który przeznaczy je na potrzebne działania. Wpłat na konto należy dokonywać w złotych polskich.
Otwarcie konta w złotych i wsparcie NBU w ten sposób zainicjował zespół Polskiego Standardu Płatności, operator systemu BLIK. Aby jeszcze bardziej ułatwić pomoc, w najbliższych dniach BLIK uruchomi możliwość wpłat na to konto także poprzez system BLIK.
Jak wpłacić pieniądze?
Środki należy wpłacać na numer rachunku: 91 1130 0007 0080 2394 3520 0002
Tytuł przelewu: Wsparcie dla Ukrainy.
Rachunek służy do gromadzenia środków pieniężnych w PLN i dokonywania rozliczeń bezgotówkowych. Narodowy Bank Ukrainy opublikował numer rachunku na swojej stronie internetowej.
Narodowy Bank Ukrainy po wprowadzeniu w kraju stanu wojennego otworzył specjalne konta bankowe do zbierania datków na pomoc w obronie kraju w różnych walutach. W imieniu NBU konto w złotych polskich otworzył BGK.
„Ukraina potrzebuje natychmiastowej i konkretnej pomocy. Dziś jednoczymy się i wspólnie wspieramy naszych sąsiadów. Wielu Polaków pomaga indywidualnie, jednocześnie włączają się także firmy i instytucje. My dołączamy się, a to dopiero nasz pierwszy krok na tej drodze. Dziękuję Blik za wyjątkowe podejście i współpracę. Dzięki temu już od dziś każdy może wpłacać pieniądze na specjalne konto Narodowego Banku Ukrainy i w ten sposób bezpośrednio pomagać Ukrainie” – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, polskiego banku rozwoju.
„Dziś wszyscy musimy pokazać solidarność z Ukrainą, musimy działać szybko na swoim odcinku. Dzięki naszej technologii oraz wypracowanym relacjom z przedstawicielami Centralnego Banku Ukrainy, umożliwiamy każdemu bezpośrednie wpłaty środków na wsparcie dla ukraińskiej armii na specjalny rachunek sprawnie uruchomiony przez BGK. Na tej bazie niezwłocznie uruchomimy także dodatkowe możliwości wpłat przez system BLIK” – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.
Darmowe bankowanie dla klientów indywidualnych i firmowych w Banku Pekao
Darmowe bankowanie dla klientów indywidualnych i firmowych, uproszczenia w procesie otwierania rachunków dla osób fizycznych i firm, przelewy do banków w obie strony Polska-Ukraina całkowicie bez opłat, aplikacja mobilna i bankowość elektroniczna dla klientów indywidualnych oraz obsługa na infolinii w języku ukraińskim, to najważniejsze ułatwienia dla obywateli tego państwa udostępnione przez Bank Pekao S.A.
Bank Pekao S.A., chcąc umożliwić obywatelom Ukrainy funkcjonowanie oraz bezpieczne zarządzanie finansami swoich firm z Polski, przygotował specjalne rozwiązania dla klientów indywidulanych i firmowych.
Od 1 marca br. bank znosi opłaty za przelewy w dwie strony, tj. z Polski do banków w Ukrainie oraz z Ukrainy do Polski – dotyczy to zarówno transakcji dokonywanych przez klientów indywidualnych, jak i firmowych.
Ponadto prowadzenie Konta Przekorzystnego dla klientów indywidualnych w Banku Pekao S.A. jest bezpłatne. Dodatkowo od 1 marca br. bank znosi dla obywateli Ukrainy zarówno opłatę za obsługę karty do konta, jak i wykonywanie nią wypłat gotówki w bankomatach w Polsce i za granicą. Bank nie pobiera również żadnej marży ani opłat za wymianę walut przy transakcjach kartą do konta za granicą. Bank upraszcza także maksymalnie procedurę otwarcia konta dla klientów indywidualnych – wystarczy jeden dokument identyfikujący obywatela Ukrainy np. paszport.
Dla ułatwienia bezpiecznego zarządzania finansami firm ukraińskich z Polski, Bank Pekao przygotował dla przedsiębiorców – niezależnie od ich wielkości – specjalną szeroką ofertę za 0 zł. Bank nie będzie pobierał opłat za rachunki firmowe, karty debetowe oraz zapewni przedsiębiorcom pełną i darmową obsługę gotówkową oraz w bankowości elektronicznej. Bank wprowadza także ułatwienia w procesie nawiązywania relacji biznesowych dla firm z Ukrainy.
– W obliczu wojny, która toczy się w Ukrainie chcemy pomóc jej obywatelom i firmom w każdym możliwym wymiarze. Dlatego zapewniamy im nie tylko dostęp do usług bankowych, bez których trudno funkcjonować we współczesnym świecie, ale także pomoc humanitarną zarówno za pośrednictwem naszej fundacji, jak i inicjatyw wolontariackich naszych pracowników. Myślimy także o biznesie i uruchamiamy kompleksową ofertę dla wszystkich ukraińskich firm. Dajemy im bezpieczną przystań finansową w niepewnych czasach – powiedziała Magdalena Zmitrowicz, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A., nadzorująca Pion Bankowości Przedsiębiorstw.
Bank Pekao już od dłuższego czasu ma w swojej ofercie dla klientów indywidualnych aplikację mobilną PeoPay i bankowość internetową Pekao24 w języku ukraińskim oraz obsługę w tym języku z konsultantami infolinii banku pod numerem +48 22 591 22 20.
Dodatkowo, Fundacja Banku Pekao, w ramach pierwszych działań pomocowych dla obywateli Ukrainy, przekaże 0,5 mln złotych darowizny na specjalne konto Polskiego Czerwonego Krzyża. Środki przeznaczone zostaną na najpilniejsze potrzeby, m.in. na zakup materiałów opatrunkowych i apteczek oraz niezbędną żywność dla osób przekraczających granicę, łóżka polowe, koce, śpiwory, pościel jednorazową oraz sprzęt, który pozwala przygotować tymczasowy pobyt dla poszkodowanych. Bezpośrednią pomoc niosą pracownicy, wolontariusze PCK i Grupy Ratownictwa PCK, które od pierwszych chwil pracują w punktach recepcyjnych dla uchodźców.
Bank Pekao zachęca także wszystkich, którzy chcą wesprzeć działania PCK na rzecz Ukrainy, o wpłaty na specjalne konto PCK: 68 1240 1037 1111 0010 6644 8887.
Więcej informacji:
– infolinia w języku polskim i ukraińskim: +48 22 591 22 20
– strona z ofertą Konta Przekorzystnego po ukraińsku dla klientów indywidualnych: www.pekao.com.pl/przekorzystne/ua/.
Bank Pocztowy wspiera obywateli Ukrainy
Bank Pocztowy, podobnie jak większość polskich instytucji i obywateli, wspiera ukraińskie rodziny, m.in. uruchamiając dla nich dodatkowe usługi bez opłat czy organizując wśród pracowników zbiórki darów rzeczowych. Od 1 marca 2022 r. mieszkańcy Ukrainy mogą zakładać w Banku darmowe konta osobiste, okazując tylko paszport. Bank nie będzie także pobierał opłat za międzynarodowe przelewy SWIFT na Ukrainę. Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z usług w oddziałach Banku, ale także we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie całej Polski.
Do otwarcia konta w Banku Pocztowym przez obywateli Ukrainy wystarczy teraz tylko paszport. Bank znosi opłaty za prowadzenie tych nowo otwieranych rachunków oraz obsługę wydawanych do nich kart płatniczych do 28 lutego 2023 r. Ponadto, do 31 maja 2022 r. zwalnia z opłaty wszystkie przelewy SWIFT wychodzące do Ukrainy z ROR klientów detalicznych. Z kolei obywatele Ukrainy, którzy otworzą ROR w Banku, będą korzystali z darmowych przelewów SWIFT przez 12 miesięcy, tj. do 28 lutego 2023 r. Bank zapewnia obsługę w języku ukraińskim poprzez infolinię pod numerem: 52 328 07 97.
Pracownicy Banku Pocztowego rozpoczęli także w całej Polsce zbiórki darów rzeczowych, które za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża zostaną przekazane najbardziej potrzebującym. Do Centrali Banku w Warszawie oraz Bydgoszczy trafia już pierwsza żywność, środki higieniczne, środki opatrunkowe, nakolanniki, telefony czy ładowarki do telefonów.
– Zrobimy co w naszej mocy, aby podobnie jak cała Polska, pomóc naszym przyjaciołom i ich rodzinom z Ukrainy. Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci brutalną wojną u naszego wschodniego sąsiada. Teraz liczy się każda pomoc i odruch serca dla ofiar rosyjskiej agresji. Bank Pocztowy i jego pracownicy dołączają do tej inicjatywy – komentuje Jakub Słupiński, Prezes Zarządu Banku Pocztowego.
– W tak tragicznej sytuacji, jaką obserwujemy w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę nikt nie powinien pozostawać obojętny. W pełni solidaryzujemy się z naszymi sąsiadami, pomagamy i stwarzamy możliwości do pomocy. Wspólnie możemy więcej – mówi Marcin Ledworowski, Członek Zarządu Banku Pocztowego odpowiedzialny za biznes oraz IT.
Bank Pocztowy planuje także z Pocztą Polską wyraźne zmniejszenie opłat za przekazy międzynarodowe Moneygram. Bank już od kilku lat świadczy usługi i posiada dedykowaną ofertę dla obywateli Ukrainy. Można się z nią zapoznać na ukraińskiej wersji strony www banku. Bank Pocztowy wśród swoich klientów ma 11 tysięcy obywateli Ukrainy.
Warto przypomnieć, że środki zgromadzone także przez cudzoziemców na rachunkach w Banku Pocztowym są całkowicie bezpieczne. Są one w pełni gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości kwoty 100 000 euro.
Alior Bank także przygotował pakiet rozwiązań dla obywateli Ukrainy
Alior Bank przygotował pakiet rozwiązań dla obywateli Ukrainy, którzy już korzystają lub chcą skorzystać z oferty banku. Pracownicy oddziałów zaangażowali się również w pomoc ludziom uciekającym do naszego kraju przed wojną.
Alior Bank uruchomił serię działań wspierających ukraińskich Klientów. Obywatele Ukrainy mogą otwierać konta w oddziałach i w placówkach partnerskich Alior Banku w dużo prostszy sposób, niż dotychczas. Wystarczy, aby okazali jeden z wymienionych dokumentów: paszport ukraiński, Kartę Pobytu lub Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca. W ramach oferty specjalnej skierowanej do obywateli Ukrainy, Alior Bank nie będzie także pobierał opłaty za prowadzenie rachunku i karty płatniczej przez okres 12 miesięcy. Obywatele Ukrainy, którzy zdecydują się na założenie „Konta Jakże Osobistego”, mogą włączyć, w ramach dostępnych korzyści, bezpłatne wypłaty z bankomatów w Polsce oraz za granicą. Posiadacze Konta Internetowego także mają możliwość skorzystania z darmowych wypłat z bankomatów znajdujących się w oddziałach i placówkach partnerskich Alior Banku. Z kolei w bankomatach Euronet wypłaty są bezpłatne od kwoty wypłaty 100 zł. Obywatele Ukrainy, mogą też za darmo robić przelewy na ukraińskie konta (zwrot prowizji następuje po 14 dniach). Kantor Walutowy Alior Banku przygotował również ofertę na specjalnych warunkach zakupu i sprzedaży walut EUR i USD za PLN po najlepszych możliwie dostępnych kursach na poziomie międzybankowym. Oferta jest dostępna wyłącznie dla obywateli Ukrainy i obowiązuje do odwołania.
W celu łatwiejszej komunikacji, strona internetowa Alior Banku została przetłumaczona na język ukraiński, a już w najbliższych dniach także aplikacja mobilna – Alior Mobile będzie dostępna dla obywateli Ukrainy w ich ojczystym języku.
W pomoc humanitarną zaangażowali się pracownicy Banku. Oddolnych inicjatyw jest wiele. Warto wspomnieć o bankowcach z oddziału w Przemyślu, którzy aktywnie pomagają obywatelom Ukrainy, przekraczającym granicę Polski w Medyce i Korczowej. Wszelkie działania zespołu z Przemyśla są skoordynowane z działaniami Prezydenta Miasta Przemyśla. Pomoc humanitarna transportowana jest do Ukrainy.
Celem Alior Banku jest zapewnienie obywatelom Ukrainy bezpiecznego funkcjonowania w Polsce. Dlatego też, bank regularnie będzie reagował i wdrażał kolejne wieloaspektowe działania pomocowe.
Bankowość elektroniczna i mobilna w języku ukraińskim w Alior Banku
Zgodnie z zapowiedzą Alior Bank w najbliższych dniach udostępni aplikację mobilną – Alior Mobile i bankowość internetową – Alior Online w języku ukraińskim. W celu łatwiejszej komunikacji wcześniej przetłumaczona została również strona internetowa. Są to jedne z wielu działań podjętych przez bank na rzecz pomocy obywatelom ukraińskim.
Bank pracuje nad kolejnymi udogodnieniami, które będą sukcesywnie wdrażane.
BOŚ odstępuje od pobierania opłat
W związku z ciężką sytuacją humanitarną w Ukrainie i potrzebą pomocy w każdy możliwy sposób naszym sąsiadom, Bank Ochrony Środowiska w ramach wsparcia m.in. zniósł opłaty za przelewy na rachunki ukraińskie.
Każda pomoc dla Ukrainy jest cenna i powinna jak najszerszym strumieniem trafiać do naszych sąsiadów. Dlatego Bank Ochrony Środowiska zniósł opłaty dla klientów indywidualnych oraz fundacji i stowarzyszeń za:
- przelewy kierowane do banków na terenie Ukrainy
- wpłaty gotówkowe w celu pomocy Ukrainie lub obywatelom Ukrainy na rachunki fundacji i stowarzyszeń
Klienci indywidualni BOŚ nie zapłacą również za operacje dokonywane kartami na terenie Ukrainy, przewalutowanie i sprawdzenie salda.
Ponadto Fundacja Banku Ochrony Środowiska otworzyła specjalne konto POMOC UKRAINIE: (62 1540 1157 2115 6612 8656 0004), na które będzie można bezpiecznie przekazywać datki na wsparcie Ukrainy i jej obywateli. Dzięki temu będziecie mogli w pewny i bezpieczny sposób szybko pomóc naszym sąsiadom w potrzebie. Całość środków trafi do Polskiego Czerwonego Krzyża. Pierwsza zbiórka będzie trwała 2 tygodnie, a każda wpłata wykonana przez pracownika BOŚ zostanie podwojona przez BOŚ. Wpłaty nie są objęte prowizją.
Credit Agricole na pomoc Ukrainie
600 tys. złotych przekażą polskie spółki należące do Grupy Credit Agricole na konto Polskiej Misji Medycznej. Darowizna zostanie przekazana na pomoc medyczną w Ukrainie. Bank wprowadził też darmowe przelewy do Ukrainy, bezpłatne usługi dla klientów narodowości ukraińskiej oraz w wielu wymiarach pomaga ukraińskim pracownikom Credit Agricole. Dodatkowo wspiera działalność wolontariacką – pracownicy otrzymali pięć wolnych, płatnych dni z przeznaczeniem na działania pomocowe dla obywateli Ukrainy.
W związku z sytuacją na Ukrainie, Credit Agricole Bank Polska, wraz z innymi spółkami Grupy Credit Agricole w Polsce – EFL, CA Ubezpieczenia oraz Amundi Polska, realizuje liczne inicjatywy, by pomóc obywatelom Ukrainy.
– Zostaliśmy postawieni wobec ogromnego wyzwania, jakim jest kryzys humanitarny spowodowany przez działania wojenne w Ukrainie. Ta wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowej solidarności i pomocy. Dlatego nie wahaliśmy się podjąć działań dla tych wszystkich obywateli Ukrainy, którzy pozostali w swoim kraju, tych, którzy uciekają przed wojną, a także tych, którzy od dawna mieszkają w Polsce i mają swoje rodziny na Ukrainie. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by choć trochę ułatwić im przetrwanie tego trudnego okresu – mówi Jean Bernard Mas, Senior Country Officer Credit Agricole w Polsce.
Grupa Credit Agricole nawiązała współpracę ze stowarzyszeniem Polska Misja Medyczna i za jej pośrednictwem przekaże 600 tys. złotych na zakup sprzętu medycznego i leków dla ukraińskich szpitali. Stowarzyszenie działa od ponad 20 lat i udziela pomocy medycznej ofiarom wojen, katastrof i kataklizmów w najbardziej potrzebujących rejonach świata. Jest jedną z niewielu polskich organizacji pozarządowych, która skupia się wyłącznie na udzielaniu pomocy medycznej.
Pomoc dla ukraińskich pracowników
Szczególną opieką obejmowani są pracownicy banku Credit Agricole Ukraina oraz rodziny pracowników polskiego Credit Agricole, którzy pochodzą z Ukrainy. Polskie spółki Grupy Credit Agricole uruchomiły specjalny wewnętrzny fundusz pomocowy, organizują także transport z granicy, zakwaterowanie i najbardziej potrzebną pomoc.
– Ponadto naszym pracownikom oferujemy płatny urlop, finansowe świadczenie socjalne oraz zapewnienie ciągłości zatrudnienia. Ponadto oferujemy pomoc formalno-prawną, medyczną, psychologiczną w języku polskim i ukraińskim oraz każdą inną, która jest w tej chwili niezbędna – mówi Anna Podlewska, koordynatorka akcji pomocowej w Credit Agricole Bank Polska.
Dodatkowo organizowane są bezpłatne webinary, na których psychologowie uczą, jak radzić sobie ze stresem i emocjami w sytuacji kryzysowej. Uruchomione zostało także pogotowie psychologiczne dla wszystkich pracowników narodowości ukraińskiej i ich rodzin. Na Facebooku uruchomiona została specjalna grupę, która ułatwia wymianę informacji na temat potrzeb i możliwości pomocy uchodźcom z Ukrainy.
Pracownicy spółek Grupy EFL dołączyli do akcji kompletowania apteczek z podstawowymi lekami i opatrunkami dla uchodźców. Podejmowane są również oddolne inicjatywy wynikające z odruchów serca: udostępnienie samochodu chłodni regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, transport sieci rybackich dla ukraińskiego wojska, czy przekazanie apteczek samochodowych dla Polskiego Czerwonego Krzyża. Pracownicy banku Credit Agricole przyjmują uchodźców w swoich domach, a kilku także organizuje konwoje humanitarne z darami do Ukrainy.
Ułatwienia dla klientów
Bank Credit Agricole uprościł procedurę otwierania rachunków dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce. Obecnie do potwierdzenia tożsamości wystarczy jedynie paszport. Klienci ukraińscy nie płacą nic za prowadzenie rachunku oraz za wydanie karty bankomatowej. Uproszczone zostały także procedury restrukturyzacji kredytu dla obywateli Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych musieli zawiesić swoją działalności zawodową. Ponadto bank zrezygnował z pobierania opłat za przelewy pieniężne wysyłane na Ukrainę.
Na stronie www została utworzona specjalna strona w języku ukraińskim z najważniejszymi informacjami dla klientów. Bank udostępnił również infolinię w języku ukraińskim (tel. 71 799 71 14, czynną od poniedziałku do piątku w godz. 10-18). W najbliższym czasie we wszystkich oddziałach banku będą dostępne zdalne tłumaczenia języka ukraińskiego i ukraińskiego języka migowego na język polski.
Bank Millennium upraszcza sposób otwierania kont dla obywateli Ukrainy
Obywatele Ukrainy, którzy chcą skorzystać z oferty Banku Millennium i otworzyć konto, mogą to teraz zrobić w uproszczony sposób, okazując w oddziale jedynie paszport.
Od 5 marca obywatele Ukrainy, którzy przybywają do Polski w związku z trwającą wojną, do otwarcia konta potrzebują jedynie paszportu. Udokumentowanie zamieszkania oraz zatrudnienia w Polsce nie jest wymagane. Konto można otworzyć w oddziałach własnych Banku Millennium w całej Polsce. Nowo otwierane rachunki są zwalniane z opłat na takich samych zasadach co konta, które bank już prowadzi dla obywateli Ukrainy. Do rachunku wydawana jest karta debetowa zwolniona z miesięcznych opłat, również wszystkie wypłaty z bankomatów są bezpłatne. Po pobraniu aplikacji mobilnej możliwe jest uruchomienie płatności zbliżeniowych telefonem (tokenizacja karty), co pozwala na natychmiastowe korzystanie ze środków na rachunku.
Ułatwienia dla obywateli Ukrainy funkcjonujące od 27 lutego:
– zwolnienie klientów narodowości ukraińskiej z opłat za obsługę konta, za kartę płatniczą oraz za wszystkie wypłaty z bankomatów, do odwołania.
– zniesienie prowizji od wszystkich przelewów zagranicznych przekazywanych przez klientów indywidualnych do Ukrainy, niezależnie od narodowości nadawcy, do odwołania.
Dodatkowo bank zapewnia wsparcie konsultantów posługujących się językiem ukraińskim pod numerem tel. +48 22 598 40 45.
W działania pomocowe na rzecz uchodźców przybywających z Ukrainy włączyła się cała społeczność Banku i Fundacja Banku Millennium. Bank wesprze wybrane organizacje pozarządowe pomagające Ukrainkom i Ukraińcom w dłuższej perspektywie, uruchomi też środki na program wolontariacki dla pracowników, którzy będą chcieli pomagać obywatelom Ukrainy indywidualnie.
PZU z pomocą dla Ukraińców
PZU zainicjował bezprecedensową w branży ubezpieczeniowej akcję skierowaną do obywateli Ukrainy, którzy przekraczają polską granicę, a nie mają obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Ubezpieczyciel bierze na siebie koszt składki za 30-dniowe polisy OC dla nich. Będą one dostępne u dyżurujących na przejściach granicznych agentów PZU oraz pod nr telefonu 22 505 15 63 (infolinia obsługiwana jest w języku polskim i ukraińskim).
– To ważne wsparcie, bowiem przejmujemy odpowiedzialność za ewentualne szkody komunikacyjne, których ogromne koszty byłby zapewne niemożliwe do pokrycia przez uchodźców nieposiadających obowiązkowej polisy OC – mówi dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU.
PZU pomoże również rodzinom ponad 700 pracowników swoich spółek na Ukrainie. Zapewni im zakwaterowanie, opiekę medyczną, wsparcie psychologów i środki niezbędne do życia. Pierwsze z tych osób już są w Polsce pod opieką ubezpieczyciela. PZU jest też w kontakcie z kolejnymi, które zmierzają w kierunku polskiej granicy.
– Priorytetem jest dla nas zapewnienie bezpieczeństwa i jak najlepszej opieki przybywającym do naszego kraju rodzinom pracowników ukraińskich spółek Grupy PZU. W koordynacji z Ministerstwem Aktywów Państwowych przygotowujemy także kolejne działania pomocowe dla pozostałych uchodźców – wskazuje prezes PZU.
Grupa PZU jest też operatorem stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu, również w języku ukraińskim (gov.pl/tpk). Dzięki niej obywatele Ukrainy przybywający do Polski o każdej porze dnia mają dostęp do profesjonalnej pomocy ze strony konsultantów i lekarzy ubezpieczyciela – w nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy placówek podstawowej opieki zdrowotnej.
W obliczu ataku sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej i ogłoszenia przez Ukrainę stanu wojennego ukraińskie spółki Grupy PZU wdrożyły odpowiednie, przygotowane na taką okoliczność procedury kryzysowe. Już od 28 stycznia br. działa powołany w polskiej centrali PZU SA sztab kryzysowy z udziałem członków zarządu i wyższej kadry kierowniczej oraz przedstawicieli ukraińskich spółek zależnych, monitorujący na bieżąco sytuację i podejmujący decyzje o działaniach prewencyjnych oraz pomocy dla obywateli Ukrainy.
PZU prowadzi działalność na Ukrainie od roku 2005 poprzez grupę PZU Ukraina, którą tworzą m.in. spółka ubezpieczeń majątkowych PZU Ukraina (ПЗУ Україна) oraz spółka PZU Ukraina ubezpieczenia na życie (ПЗУ Україна страхування життя). Pierwsza zajmuje 6. miejsce na ukraińskim rynku ubezpieczeń majątkowych z udziałem 3,5%, a druga 3. miejsce na rynku ubezpieczeń na życie z udziałem 11,1%. Po trzech kwartałach 2021 r. składki ubezpieczeniowe zebrane na Ukrainie stanowiły nieco ponad 1,3% w całym przypisie składki Grupy PZU.
Darmowe obowiązkowe ubezpieczenie OC w Ergo Hestii
Wśród uchodźców z Ukrainy wiele osób przejeżdża przez granicę samochodami. W związku z tym – zgodnie z prawem – muszą mieć obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu od Odpowiedzialności Cywilnej na wypadek wyrządzenia szkody osobom trzecim. To ubezpieczenie, które pozwala wypłacić odszkodowanie np. w sytuacji, kiedy kierowca przypadkowo spowoduje kolizję.
Uchodźcom przybywającym z Ukrainy ERGO Hestia finansuje krótkoterminowe ubezpieczenie OC na 30 dni.
Aby je otrzymać wystarczy zadzwonić na specjalną infolinię ERGO Hestii obsługiwaną w języku ukraińskim: +48 58 766 34 04.
Poniżej informacja w języku ukraińskim:
При в’їзді в Польщу ви повинні мати обов’язкове страхування відповідальності транспортного засобу. Це страхування покриває відповідальність цивільної особи яка керує застрахованим транспортним засобом, яка завдає шкоди третім особам.
Це може бути грін-карта або закордонна страховка.
Якщо у вас немає такої страховки, то:
ERGO Hestia забезпечує короткострокове страхування цивільної відповідальності (ВЦ) усіх біженців, які приїжджають до Польщі у зв’язку з війною в Україні, фінансується ERGO Hestia.
– Телефонуйте нам за номером +48 58 766 34 04
– Підготуйте свій реєстраційний документ та документ, що посвідчує особу.
– Ви отримаєте підтвердження страхового покриття через SMS
Страховка діятиме 30 днів.
Сподіваємося, що принаймні таким чином ми зможемо ефективно допомогти в нинішній ситуації.
Warta solidaryzuje się z Ukrainą
Warta włączyła się do pomocy poszkodowanym w wyniku wojny na Ukrainie. W ramach planowanych działań przeznaczyliśmy 11 mln zł na działania związane z niesieniem aktywnej pomocy ukraińskim obywatelom, a także sfinansujemy uchodźcom przybywającym z Ukrainy do Polski ubezpieczenie OC komunikacyjne.
W ramach pomocy poszkodowanym w wyniku wojny na Ukrainie Warta postanowiła sfinansować uchodźcom przybywającym z Ukrainy do Polski ubezpieczenie OC komunikacyjne. Takie ubezpieczenie będzie mógł wystawić każdy agent Warty.
Ubezpieczenie to będzie bezpłatne dla osób przyjeżdżających z objętej wojną Ukrainy i będzie obowiązywało 30 dni.
Zarząd Warty przygotował ponadto dodatkowy pakiet wsparcia dla Ukrainy i uchodźców z tego kraju.
Pakiet wsparcia składa się z:
- ustanowienia funduszu w wysokości 10 mln zł, który zostanie przeznaczony na potrzeby osób dotkniętych wojną w Ukrainie, w tym przede wszystkim na rzecz sierot i rodzin przebywających obecnie w Ukrainie oraz uchodźców przebywających na terenie Polski,
- ustanowienia funduszu w wysokości 1 mln zł na wsparcie pracowniczych inicjatyw, których celem jest pomoc dla uchodźców z Ukrainy,
- zatrudnienia przez Wartę znaczącej grupy osób, będących uchodźcami z Ukrainy,
- wstrzymania ubezpieczania majątku firm na terenie Rosji i Białorusi.
– W Warcie rozumiemy, że najlepsza pomoc to taka, która jest udzielana szybko i trafia tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Dlatego też, postanowiliśmy w trybie pilnym ustanowić fundusz, którego celem będzie udzielenie wsparcia dla uchodźców, którzy szukają schronienia w Polsce, jak również osobom, które z różnych przyczyn pozostały w swoim kraju – mówi Jarosław Parkot, prezes zarządu Warty.