Polska uniknęła pułapki średniego rozwoju?

Polska uniknęła pułapki średniego rozwoju?
Fot.stock.adobe.com / Skórzewiak
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na początku sierpnia ’24 Bank Światowy opublikował raport dotyczący tzw. pułapki średniego dochodu (znanej również jako pułapka średniego rozwoju). Autorzy raportu poświęcili sporo miejsca Polsce, wskazując, że jest ona przykładem kraju któremu udało się uniknąć pułapki średniego rozwoju.

Jak zauważyli Autorzy raportu, PKB per capita w Polsce wzrosło z poziomu 13,5% do 26% PKB per capita USA.

Średniozamożne kraje tkwią w pułapce średniego dochodu (ich dochód nigdy nie przekroczył 10% poziomu USA).

PKB, Bank Światowy, Pułapka średniego dochodu – jak w nią nie wpaść?

Od 2018 roku Polska przeskoczyła z poziomu LMIC (mniej niż średnio zamożne gospodarki) do HIC (zamożne gospodarki), choć dystans do naszych „sąsiadów” pozostaje znaczący.

Kraje takie jak Czechy, Estonia, czy nawet Litwa – osiągają obecnie (dane na koniec 2022 r.) wyższy poziom PKB per capita niż Polska. Należy mieć jednak na uwadze to, że kraje te w 1990 roku również były bardziej zamożne niż Polska.  

2 wykres, PKB, Bank Światowy, Pułapka średniego dochodu – jak w nią nie wpaść?

Pułapka średniego dochodu – konsekwencje

Autorzy raportu wskazują, że wiele państw nie będzie w stanie nawet w długiej perspektywie osiągnąć poziomu zamożności zbliżonego do poziomu osiąganego w USA. Wynika to właśnie „z wpadnięcia” w pułapkę średniego rozwoju.

Wraz ze wzrostem zamożności w krajach średniozamożnych, przyrosty PKB w kolejnych latach mogą być niższe, co uniemożliwi im nadganianie dystansu w stosunku do USA.

Z drugiej strony, Autorzy wskazują, że Polska, przy założeniu utrzymania dotychczasowych trendów i wzrostu PKB powyżej 3% r/r, będzie w stanie osiągnąć poziom PKB per capita analogiczny jak w USA bez uszczerbku na dynamice wzrostu PKB.

3 wykres, PKB, Bank Światowy, Pułapka średniego dochodu – jak w nią nie wpaść?

Czytaj także: MFW zaniepokojony niskim poziomem inwestycji w Polsce

Zamożność gospodarki a indeks złożoności produkcji

Kluczem do budowania zamożności gospodarek jest zwiększenie złożoności ich produkcji (wyższa dywersyfikacja, innowacyjność i „wyrafinowanie”).

Jednoznacznie wskazuje na to kierunek zależności pomiędzy zamożnością gospodarki (zmienna objaśniająca) a indeksem złożoności produkcji przedstawiony na poniższym rysunku.

4 wykres, PKB, Bank Światowy, Pułapka średniego dochodu – jak w nią nie wpaść?

Zamożność gospodarki a pracownicy wykwalifikowani

Udział wysoko wykwalifikowanych pracowników ma statystycznie istotne znaczenia dla budowania zamożności gospodarek. Autorzy raportu wskazują, że w mniej zamożnych krajach udział wysoko wykwalifikowanych pracowników jest wyraźnie niższy niż w przypadku gospodarek zamożnych.

Autorzy podkreślają, że jest to swego rodzaju pułapka, w której występuje mechanizm sprzężenia zwrotnego. Budowanie zamożności gospodarek wymaga wysoko wykwalifikowanych pracowników. Z kolei aby na rynku było wielu wykwalifikowanych pracowników, gospodarka musi być wystarczająco zamożna, aby ich wyszkolić oraz utrzymać (ryzyko migracji).

5 wykres, PKB, Bank Światowy, Pułapka średniego dochodu – jak w nią nie wpaść?

Czytaj także: Po 20 latach Polska jest czempionem w wykorzystywaniu funduszy UE

Zamożność gospodarki a innowacje, programy badawcze

Autorzy raportu zwracają również uwagę, na to że kraje o niższych dochodach dzieli przepaść w stosunku do krajów o wysokich dochodach w zakresie innowacyjności oraz zdolności badawczych.

Według obliczeń Banku Światowego, 93% innowacyjnych technologii zlokalizowanych jest w zamożnych krajach, zaś w przeliczeniu na milion mieszkańców, 73% naukowców prowadzi badania w zamożnych gospodarkach.

Autorzy zwracają również uwagę, że w zamożnych gospodarkach znacznie częściej wykorzystuje się zagraniczne technologie. Z kolei w mniej zamożnych krajach i w średnio zamożnych gospodarkach prawdopodobnie barierą dla wykorzystania zagranicznych technologii pozostają niskie kompetencje pracowników i niski poziom w zakresie ochrony własności intelektualnej.

Jednocześnie, jak podkreślają Autorzy raportu, kraje zamożne i kraje o dochodzie wyższym od średniej tworzą 91,1% światowego PKB oraz generują 83,8% zanieczyszczeń przy 50,8% populacji ludności.

6 wykres, PKB, Bank Światowy, Pułapka średniego dochodu – jak w nią nie wpaść?

Wnioski dla Polski

Jedyną drogą nadganiania dystansu do zamożniejszych państw pozostają mądre inwestycje ukierunkowane na budowanie złożoności i innowacyjności produkcji.

Konieczne jest podjęcie wzmożonych starań o zwiększenie udziału wykwalifikowanych pracowników w całkowitej liczbie zatrudnionych. Na dłuższą metę nie da się nadganiać dystansu do zamożnych krajów konkurując z nimi wyłącznie tanią siłą roboczą.

Jeżeli mamy jako kraj ambicje uzyskania statusu jednej z wiodących światowych gospodarek, a sądzę że mamy, konieczne jest dalsze zwiększanie nakładów na działalność badawczo-rozwojową, ściślejsza współpraca między uczelniami a biznesem oraz (co szczególnie podkreślają Autorzy raportu) zapewnienie konkurencyjnych warunków na rynku (a konkurencję tę zaburza m.in. wysoki udział państwowych przedsiębiorstw na rynku, bądź też tworzenie się monopoli i/lub oligopoli na rynku).

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Jak może wyglądać gospodarka światowa w 2050 r?

Dr Tomasz Pawlonka – dyrektor Zespołu Badań i Analiz, Związek Banków Polskich, dyrektor Programu Analityczno-Badawczego Warszawskiego Instytutu Bankowości, adiunkt w Katedrze Finansów SGGW w Warszawie.
Dr Tomasz Pawlonka – dyrektor Zespołu Badań i Analiz, Związek Banków Polskich, dyrektor Programu Analityczno-Badawczego Warszawskiego Instytutu Bankowości, adiunkt w Katedrze Finansów SGGW w Warszawie. Doktor nauk ekonomicznych. Realizuje prace nad warunkami rozwoju sektora bankowego, z uwzględnieniem środowiska makroekonomicznego i regulacyjnego, zagadnień struktury rynku finansowego i finansowania gospodarki. Posiada praktyczne doświadczenia analityczne w zakresie sektora bankowego ze szczególnym uwzględnieniem bankowości spółdzielczej. Od samego początku związany z Programem Analityczno-Badawczym WIB, którego pracami kieruje od marca 2024 r. Doświadczony prelegent i autor ponad 40 publikacji, w tym czterech monografii. Adiunkt w Katedrze Finansów SGGW w Warszawie. Wieloletni doświadczony nauczyciel akademicki. Jego działalność naukowo-dydaktyczna skoncentrowana jest na bankowości, finansach behawioralnych oraz zarządzaniu finansami przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorstw agrobiznesu.
Źródło: BANK.pl