Polska mekką dla imigrantów?
Ilu dokładnie pracuje w Polsce cudzoziemców, nie wiadomo, gdyż część jest zatrudniona nielegalnie. Coraz więcej imigrantów otrzymuje jednak zezwolenie na legalną pracę, gdyż rząd, wbrew antyimigranckiej retoryce rozluźnił wymogi konieczne do podejmowania przez cudzoziemców pracy w Polsce.
Zezwolenia na pracę nie potrzebują obywatele krajów UE, o ile mają zezwolenie na pobyt stały lub status rezydenta długoterminowego.
Tylko niektórzy potrzebują zezwoleń na pracę
Nie potrzebują także obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, przez okres nie przekraczający 6 miesięcy, a w ciągu kolejnych 12 miesięcy mogą wciąż legalnie pracować na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.
W przypadku obywateli innych krajów lub zamiaru pracy w Polsce przez dłuższy okres cudzoziemcy muszą posiadać zezwolenie. Wnioskodawcą jest potencjalny pracodawca. Zezwolenia wydawane są przez wojewodów.
Najwięcej Ukraińców i… Nepalczyków
Według GUS w 2018 r. wydano 328,8 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Było to o 93,1 tys. więcej niż w 2017 r. oraz o 263,0 tys. więcej niż w 2015 r. 77,2 % zezwoleń zostało wydanych mężczyznom. W większości byli to obywatele Ukrainy (72,5%), ale poza nimi zezwolenia wydano obywatelom 124 krajów oraz dwu 2 bezpaństwowcom.
Największy udział Ukraińców w rynku pracy dla cudzoziemców jest w województwie lubuskim – ponad 85 %. W województwach wschodnich – lubelskim i podlaskim ponad 40 % zagranicznych pracowników to Białorusini.
Ale w całym kraju drugą, co do wielkości nacją otrzymującą zezwolenia na pracę byli obywatele Nepalu – 6,1% udziału w ogólnej ich liczbie. W województwie opolskim stanowią aż 12,8 % zagranicznych pracowników. W 2018 r. spory odsetek zezwoleń trafił także do obywateli Indii i Bangladeszu (po 2,5%).
Potrzebni robotnicy
Pracodawcy, którzy uzyskiwali zezwolenia na pracę cudzoziemców prowadzili działalność gospodarczą głównie w sekcjach: administrowanie i działalność wspierająca (24,4% ), budownictwo (22,8%), przetwórstwo przemysłowe (21,4%) transport i gospodarka magazynowa (15,9%).
Najliczniejszą grupę wśród pracowników zagranicznych stanowili robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (35,7%). 29,4 % to pracownicy, wykonujący proste prace, 21,1 % operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń.