Polacy nie wjadą bez wizy do 119 państw świata. Gdzie wymagany jest dodatkowy dokument?
Wiza przyznawana jest przez placówkę dyplomatyczną lub konsularną i stanowi pisemne lub elektroniczne zezwolenie, które wraz z paszportem, umożliwia przekroczenie granicy lub pobyt na terenie danego kraju. Choć w Europie wiza będzie potrzebna obywatelom Polski tylko w przypadku dwóch krajów (Rosji i Białorusi), to już np. w Azji czy Afryce państw tych jest zdecydowanie więcej.
Najwięcej krajów, do których nie wjedziemy bez wizy, znajduje się w Afryce. Dodatkowy dokumenty będzie potrzebny w przypadku aż 46 państw.
Zdecydowanie bardziej otwarte są dla obywateli Polski kraje Ameryki Północnej i Południowej. Odpowiedniego zezwolenie na wjazd potrzebujemy tu bowiem w przypadku zaledwie kilku krajów.
Najtrudniej dostępna jest dla Polaków jest Australia i Oceania. Niemal wszystkie znajdujące się tu kraje i terytoria zależne wymagają posiadania odpowiedniej wizy.
Jak wyrobić wizę?
Zazwyczaj proces wyrobienia wizy zaczyna się od złożenia wniosku ze zdjęciem i paszportem oraz uiszczenia wymaganej opłaty konsularnej. W niektórych przypadkach należy udać się do ambasady, a do wniosku załączyć bilety lotnicze lub inne wymagane dokumenty. Każde państwo indywidualnie reguluje jednak kwestię przyznawania i wystawienia wizy. Przed podróżą warto sprawdzić informacje w serwisie MSZ “Polak Za Granicą”, by dowiedzieć się, jakie wymagania stawia przed turystą konkretny kraj.
O jaką wizę należy się ubiegać?
Istnieje kilka rodzajów wiz. To, którą dana osoba powinna posiadać zależy nie tylko od kierunku podróży, ale także jej celu. Turyści potrzebują bowiem innej wizy niż osoby wybierające się za granicę do pracy lub na studia.
• wiza biznesowa – wydawana podróżującym na zaproszenie podmiotów gospodarczych,
• wiza imigracyjna – wydawana osobom starającym się o stały pobyt,
• wiza pracownicza -wydawana podróżującym w celach zarobkowych,
• wiza tranzytowa – wydawana dla przejeżdżających przez dany kraj do miejsca docelowego,
• wiza turystyczna – wydawana dla podróżujących w celach turystycznych lub służbowych,
• wiza studencka – wydawana podróżującym w celach edukacyjnych i naukowych,
• wiza elektroniczna – każda z powyższych wydawana w formie elektronicznej.
Wiza a konieczność zakupu ubezpieczenia
Czasami placówki konsularne lub dyplomatyczne wymagają dołączenia do wniosku wizowego potwierdzenia posiadania ubezpieczenia turystycznego na czas pobytu w danym kraju. Aktualnie bez ważnej polisy turystycznej nie otrzymamy wizy w takich krajach, jak: Białoruś, Iran, Afganistan, Benin, Egipt, Ghana, Gujana, Indie, Kuba, Nepal, Nigeria, Timor Wschodni, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej.
– Wybierając ubezpieczenie turystyczne wymagane przy wniosku wizowym, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Ambasady i placówki konsularne często wymagają określonej sumy gwarantowanej kosztów leczenia, dokładnej informacji o zakresie ochrony czy dwujęzycznego zapisu – mówi Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl.
Źródło: Rankomat.pl