Podatek od reklam, minister finansów: modyfikacje możliwe w procesie prekonsultacji

Podatek od reklam, minister finansów: modyfikacje możliwe w procesie prekonsultacji
Tadeusz Kościński Fot. Ministerstwo Finansów
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Finansów (MF) może dostosować propozycje dotyczące podatku od reklam w procesie prekonsultacji tego rozwiązania, zadeklarował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

„Podatki mają tę cechę, by wyrównać szanse na rynku – musimy wyrównać szanse między dużymi a mniejszymi firmami. Najważniejszym aspektem podatków – według mnie – jest by ci, którzy działają na naszym rynku płacili podatki w Polsce. Podatek od reklam był ogłoszony jako prekonsultacja – jestem zainteresowany, by rozmawiać z naszymi podatnikami, rynek ma dużo większą wiedzę niż urzędnicy, rynek wie, co jest korzystne lub nie dla przedsiębiorców” – powiedział Kościński podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: Podatek od reklam: do 16 lutego podmioty rynkowe mogą zgłaszać uwagi ws. składki; reakcja Ministerstwa Finansów na protest mediów >>>

„Ważne jest, by wsłuchać się w ten głos poprzez prekonsultacje. Ważny jest dla nas feedback – gdzie powinniśmy zmienić progi. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie, gdzie wszystkie aspekty zostaną poruszone i możemy dostosowywać się w naszych propozycjach” – dodał.

„Najważniejszym na obecnym etapie jest dialog”

Na pytanie, czy nastąpi pobór podatków od dużych, międzynarodowych firm odpowiedział, że są różne sposoby, a najważniejszym na obecnym etapie jest dialog.

„Jest to kwestia dialogu, wierzę w dialog i w to, że uda nam się porozumieć” – stwierdził minister.

Podkreślił, że punktem startu dialogu jest określenie warunków brzegowych.

Rząd planuje przyjęcie w I kw. br. projektu wprowadzającego podatek od reklam w internecie i od mediów tradycyjnych. Środki z reklam miałyby zasilać budżet Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), nowo utworzonego Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów oraz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków.

Czytaj także: Podatek od reklam: kto i ile zapłaci, gdzie trafią pozyskane z niego środki?

Ministerstwo Finansów szacuje, że wpływy ze składki od reklam w 2022 roku (pierwszym pełnym roku obowiązywania) mogą wynieść ok. 800 mln zł.

Prekonsultacje projektu ustawy o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów, dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów potrwają do 16 lutego. Jego przyjęcie przez Radę Ministrów planowane jest na I kw. Ustawa miałyby obowiązywać od II półrocza 2021.

Protest mediów

Przeciw wprowadzeniu nowej składki protestowały w środę w ramach akcji „Media bez wyboru” liczne media prywatne. Telewizje informacyjne TVN24 i Polsat News zamiast programu nadawały specjalny komunikat. Na stronach tvn24.plonet.plgazeta.pl i interia.pl w środę rano nie zamieszczono żadnych artykułów informacyjnych. Do akcji przyłączyły się także stacje radiowe, m.in. RMF FM, ZET, TOK FM, Rock Radio – zamiast audycji stacje nadawały komunikat specjalny.

Czytaj także: Media bez wyboru: wspólny protest przeciwko wprowadzeniu podatku od reklam >>>

Źródło: ISBnews