Pod koniec roku ma pojawić się system wsparcia wymiany pieców w budynkach wielorodzinnych
„W Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trwają prace nad wprowadzeniem programu umożliwiającego właścicielom pojedynczych lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych ubieganie się o dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawę efektywności energetycznej” – napisał wiceminister Ireneusz Zyska w odpowiedzi na interpelację poselską.
Czytaj także: Czyste Powietrze: PGNiG Obrót Detaliczny pomoże klientom uzyskać rządową dotację na wymianę pieca
Nie tylko wymiana pieca z dofinansowaniem
Zgodnie z przyjętymi założeniami, właściciele mieszkań będą mogli uzyskać dofinansowanie na wymianę indywidualnych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe w lokalach, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej oraz wentylację mechaniczną.
„Wdrożenie programu planowane jest na koniec 2021 r., jednakże termin ten uwarunkowany jest wypracowaniem rozwiązań formalnych i prawnych oraz zabezpieczeniem środków finansowych na jego realizację” – zaznaczył wiceminister.
Czytaj także: Coraz więcej ekologicznej energii w domach, pompy ciepła zamiast tradycyjnych pieców
Program antysmogowy już działa pilotażowo
Przypomniał też, że 14 kwietnia 2021 r. rozpoczęto nabór wniosków w ramach programu pilotażowego dla budynków wielorodzinnych, który jest realizowany w województwie zachodniopomorskim a od 16 kwietnia br. pilotażowy program antysmogowy jest realizowany w gminie Pszczyna.
Właściciele mieszkań będą mogli uzyskać dofinansowanie na wymianę indywidualnych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe w lokalach
„Dodatkowo w III kwartale 2021 r. rozpocznie się nowy pilotaż tego programu w woj. dolnośląskim, z budżetem 15 mln zł. W ramach programu będzie można uzyskać dofinansowanie na wymianę tzw. kopciuchów w budynkach liczących od 3 do 20 lokali mieszkalnych.
Zakłada się, że zmodernizowanych zostanie co najmniej 60 wielorodzinnych budynków mieszkalnych i 300 lokalów mieszkalnych oraz wymianę 720 sztuk nieefektywnych źródeł ciepła” – dodał wiceminister Ireneusz Zyska.
Czytaj także: Czyste Powietrze, do programu zgłosiło się 8 banków