Po przymusowej restrukturyzacji kto przejmie aktywa po Getin Noble Banku?

Po przymusowej restrukturyzacji kto przejmie aktywa po Getin Noble Banku?
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Po przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku nowy, wydzielony z Getinu podmiot, który będzie bez portfela walutowych kredytów hipotecznych, może być atrakcyjnym aktywem do przejęcia, ale raczej będą nim zainteresowani tylko inwestorzy już obecni na polskim rynku - uważają analitycy.

„Transakcja zmniejsza ryzyko w sektorze, ale raczej nie powinna być niespodzianką. Pozytywnie oceniam zapowiedzi, że raczej nie powinno być wyższej składki na BFG” – powiedziała analityczka Ipopema Securities Marta Czajkowska-Bałdyga.

„Dzisiejsze informacje nie powinny zaskakiwać, dziwić powinno raczej tylko to, dlaczego stało się to tak późno” – powiedział jeden z ekspertów rynku.

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku

BFG podał w piątek, że rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, którego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych.

Czytaj także: Getin Noble Bank: rozpoczęła się przymusowa restrukturyzacja; 20 mln zł kary dla Leszka Czarneckiego >>>

Prezes BFG Piotr Tomaszewski podał, że koszty przeprowadzenia przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku nie powinny wpłynąć na wzrost składek sektora bankowego. BFG liczy, że znajdą się chętni na zakup banku pomostowego powołanego w procesie restrukturyzacji Getinu.

Aktywa atrakcyjne do przejęcia

Jedno z głównych zagrożeń w sektorze zostało rozwiązane. Bez kredytów w CHF i po dokapitalizowaniu przez BFG sam bank może być aktywem atrakcyjnym do przejęcia.

– powiedział Michał Konarski z Biura Maklerskiego mBanku.

Zdaniem analityka istotne jest, jaką BFG wyznaczy bankom ścieżkę dochodzenia do docelowych składek.

Czytaj także: BFG: restrukturyzacja Getin Noble Banku nie powinna wpłynąć na wzrost składek banków >>>

„Po utworzeniu IPS ścieżka dochodzenia funduszu gwarancji depozytów została skorygowana, pytanie jak będzie w przypadku resolution. Z BFG wypływa w tym momencie około 7 mld zł i w teorii jest poniżej przyjętej trajektorii dochodzenia do docelowego poziomu składek” – powiedział Konarski.

„Jeżeli BFG nie zmieni swoich celów to sektorowi grozi podwyższenie składki na 2023 i 2024 roku, jeżeli jednak ta trajektoria zostanie zmieniona to rozwiązanie może być pozytywnie odebrane przez rynek” – dodał.

Aktywami po Getin Noble Banku zainteresują się raczej podmioty już obecne na polskim rynku

Analitycy oceniają, że zainteresowanie aktywami po Getinie będą raczej podmioty już obecne na krajowym rynku bankowym.

„Inwestycje w Polsce wiążą się także z ryzykami politycznymi, zakładam, że bank ten będzie trudno sprzedać podmiotowi nieobecnemu na rynku, będzie to raczej ktoś, kto jest już inwestorem w Polsce” – powiedziała Czajkowska-Bałdyga.

„Jeżeli ten bank będzie pokazywał w miarę przyzwoite wyniki, a jego portfel kredytowy będzie dokładnie przejrzany to może on się okazać atrakcyjnym aktywem szczególnie ze względu na bazę klientów” – dodała.

Czytaj także: Restrukturyzacja Getin Noble Banku: 8 największych banków wesprze proces tylko finansowo >>>

Wcześniej na rynku pojawiały się informacje, że Getinem mógłby być zainteresowany Credit Agricole.

„Pytanie, kiedy ten nowy podmiot mógłby być sprzedany, bo teraz wyceny sektora nie są zbyt atrakcyjne i ciężko się spodziewać, żeby ten podmiot został sprzedany drożej niż banki notowane na GPW” – powiedział Konarski.

„Oceniam jednak, że podmiot ten mógłby znaleźć nabywcę – przeszedł wcześniej dużą restrukturyzację – wskaźniki pokrycia rezerwami złych kredytów są wyższe niż średnia w sektorze. Przejmujący mógłby liczyć na pewne synergie – choćby z wymiany dosyć drogiego finansowania, które miał Getin, czy z synergii kosztowych, naturalnych dla fuzji” – dodał.

Czytaj także: KNF o restrukturyzacji Getin Noble Banku: bezpieczeństwo depozytów i zachowana ciągłości obsługi klientów >>>

Bankowy Fundusz Gwarancyjny podał w piątek, że zgodnie z zasadą pokrywania strat przez właścicieli zagrożonego upadłością banku akcje Getin Noble Banku zostały umorzone, podobnie jak obligacje podporządkowane.

BFG podał, że przeniesione zostaną m.in. wszystkie depozyty klientów Getin Noble, a także kredyty w złotych. Kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (CHF, EUR, USD, JPY) są wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Bank.

BFG poinformował, że na przeprowadzenie procesu przymusowej restrukturyzacji w zakresie przeniesienia działalności Getin Noble Banku oraz zapewnienia nieprzerwanej obsługi klientów Getin Noble Banku i bezpieczeństwa ich środków przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia, z czego 6,87 mld pochodzi z funduszy własnych BFG, a 3,47 mld zł to zaangażowanie środków SOBK.

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku pozwala ochronić wszystkie depozyty klientów

BFG podał, że przymusowa restrukturyzacja pozwala ochronić wszystkie depozyty klientów w kwocie 39,5 mld zł, łącznie z 3,5 mld zł depozytów, które nie mogłyby zostać wypłacone w ramach gwarancji BFG w przypadku upadłości.

Getin Noble Bank informował wcześniej, że złożył w kwietniu do KNF nowy plan naprawy, zawierający pakiet działań zmierzających do odbudowy wskaźników kapitałowych banku do 2027 roku. Bank oceniał, że jego całkowita luka kapitałowa wynosi 4,5 mld zł i liczył, że w efekcie wzrostu stóp procentowych jego zyski będą znaczące, i że uwolni część kapitału dzięki transakcjom sekurytyzacyjnym.

Na koniec I kwartału 2022 roku skonsolidowany łączny współczynnik kapitałowy TCR Getinu wynosił 1,27 proc., a współczynnik CET1/T1 0,51 proc. i był poniżej wymogów regulacyjnych.

Źródło: PAP BIZNES