Po polskich drogach jeździ już ok. 8 tys. „elektryków”

Po polskich drogach jeździ już ok. 8 tys. „elektryków”
Fot. STOCK.ADOBE.COM / 성수 한
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Według danych z października 2019 r. w Polsce zarejestrowano łącznie 7 884 samochody osobowe z napędem elektrycznym. W okresie od stycznia do października 2019 r., liczba rejestracji samochodów całkowicie elektrycznych oraz hybryd typu plug-in osiągnęła poziom 3250 sztuk, czyli o 100% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PSPA oraz PZPM.

#MaciejMazur: Wielu nabywców EV wstrzymuje się z zakupem, oczekując na spadek cen związany z dopłatami Funduszu Niskoemisyjnego Transportu #Elektromobilność #SamochodyElektryczne #PZPM #PSPA

Po polskich drogach jeżdżą 7 884 elektryczne samochody osobowe, z których 60% stanowią pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) – 4 701, a pozostałą część hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 3 183.

Park elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych w analizowanym okresie zwiększył się do 446 szt., natomiast liczba autobusów elektrycznych wynosi 208 szt.  W dalszym ciągu rośnie także liczba rejestracji elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec sierpnia osiągnęła liczbę 6 094 szt.

Oczekiwanie na Fundusz Niskoemisyjnego Transportu

– Liczba elektrycznych samochodów osobowych w Polsce rośnie z miesiąca na miesiąc, ale rynek w dalszym ciągu znajduje się w początkowej fazie rozwoju. Nie pomaga mu, że wielu potencjalnych nabywców EV wstrzymuje się z zakupem, oczekując na spadek cen związany z dopłatami w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Liczymy, że uruchomienie systemu wsparcia będzie odczuwalne i wpłynie na tempo rozwoju elektromobilności w Polsce  – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Dopłaty dla firm i stacje ładowania

Jakub Faryś, Prezes PZPM dodaje, że istotne jest, aby procedury uzyskiwania dopłat w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu były jak najprostrze, tak by umożliwić klientom bezproblemowe uzyskanie dofinansowania.

Niebywale ważne jest również to, by z dopłat Funduszu mogła skorzystać jak największa liczba przedsiębiorców – zakupy flotowe stanowią bowiem ¾ rynku rejestracji nowych samochodów.

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów, rozwija się również ogólnodostępna infrastruktura ładowania. Pod koniec października br. w Polsce funkcjonowało 958 stacji ładowania pojazdów elektrycznych (1 748 punktów). 30% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 70% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

Jak wygląda nasza elektromobilność?

Licznik elektromobilności, aktualizowany przez PZPM i PSPA, dostępny jest na stronach internetowych organizacji. Dzięki niemu, każdy zainteresowany może się dowiedzieć, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania. Wszystkie dane zostały opracowane przez PZPM i PSPA na podstawie złożonych analiz danych pochodzących m.in. z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także własnych badań i prowadzonych ewidencji.

Źródło: PSPA, PZPM