Po 10 latach dwa razy większy obrót gotówkowy w Polsce

Po 10 latach dwa razy większy obrót gotówkowy w Polsce
Jacek Bartkiewicz, NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kody kreskowe i nowe opakowania banknotów będę jednym ze sposobów na podniesienie jakości obrotu gotówkowego mówi dr Jacek Bartkiewicz członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego

#Jacek Bartkiewicz: Myślę, że nam Polakom jest bliżej do mentalności niemieckiej niż skandynawskiej. Zakładam więc, że jeszcze długo gotówka w większym lub mniejszym stopniu będzie ważnym środkiem płatniczym w naszym kraju #KongresObsługiGotówki @nbppl

Przez ostatnich 10 lat obrót gotówkowy w Polsce podwoił się. W tym czasie Narodowy Bank Polski podjął szereg działań mających na celu poprawę jakości banknotów, zmodernizował istniejące nominały, a także wprowadził do obiegu banknot o nominale 500 złotych.

Stale rośnie zewnętrzny obrót gotówki poza kasami NBP  co wymaga od banku centralnego zacieśnienia współpracy z rynkiem. Dotyczy ona między innymi testów urządzeń używanych w obrocie gotówkowym, oraz standardów obiegowych pieniądza. Celem NBP jest dbanie o jakość pieniądza i niedopuszczenie do funkcjonowania na rynku falsyfikatów pieniędzy.

Kody kreskowe usprawnią obrót

Jak mówi dr Jacek Bartkiewicz, w przyszłości będą wprowadzone kody kreskowe co usprawni obrót profesjonalny gotówki, a także nowe opakowania, które będą pasowały do urządzeń, które są w tej chwili instalowane w NBP i u uczestników rynkowych. Działania te sprzyjają utrzymaniu jakości gotówki znajdującej się w obiegu i jednocześnie pozwalają optymalizować koszty obrotu gotówkowego.

W opinii  dr Jacka Bartkiewicza są kraje gdzie gotówka jest w odwrocie, natomiast w wielu nowoczesnych państwach, np. w Niemczech obywatele są bardzo przywiązani do gotówki mimo wysokiego poziomu rozwoju ich kraju.