Płatności Mobilne 2014: Łatwo, wszędzie, bezpiecznie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

140612.fot.cpbii.zbp.marzena.stoklosa.08.1024x683Trwa jedno z największych spotkań środowiska bankowego i finansowego w 2014 r. Już po raz trzeci w jednym dniu, w jednym miejscu, pod wspólnym hasłem "Horyzonty Bankowości", odbywają się spotkania i konferencje, w których bierze udział ponad 500 osób, w tym główni przedstawiciele sektora bankowego, władz rządowych, instytucji regulacyjno-nadzorczych, firm okołobankowych oraz środowisk naukowych.

Płatności Mobilne 2014:

Zobacz także:

Jedną z części tego wydarzenia jest całodniowa konferencja „Płatności mobilne”. Spotkanie jest podzielone na trzy bloki tematyczne: główne obszary rozwoju m-płatności, płatności mobilne od strony akceptanta oraz od strony klienta. Pierwsza sesja „Płatności mobilnych”, rozpoczęta przez Andrzeja Wolskiego, wiceprezesa zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji, odnosiła się bezpośrednio do głównych obszarów rozwoju płatności bezgotówkowych. W jej trakcie przedstawiono zarówno spojrzenie krajowe, jak również doświadczenia międzynarodowe w obszarze płatności bezgotówkowych. Uczynili to przedstawiciele Mastercard, Visy, a także Ministerstwa Finansów.

Najważniejszym punktem sesji był panel dyskusyjny. Uczestniczyli w nim: Małgorzata O’Shaughnessy – dyrektor zarządzająca Regionem Europy Środkowej i Wschodniej Visa Europe, Adam Tochmański – dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego NBP, Paweł Bułgaryn – koordynator prac Wydziału Systemów i Usług Płatniczych Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego Ministerstwa Finansów, Wojciech Pantkowski – dyrektor w Pekao S.A., Adam Malicki – prezes Polskiego Standardu Płatności oraz Aleksander Naganowski, Head of Business Development, Poland, MasterCard Europe. Moderatorem był Andrzej Kawiński, przedstawiciel Forum Technologii Bankowych ZBP.

140612.fot.cpbii.zbp.marzena.stoklosa.07.1024x683

Paneliści opisali stan obecny rynku polskich płatności bezgotówkowych, wskazali główne bariery rozwoju, a także pokusili się o przedstawienie wizji jego rozwoju w trzech najbliższych latach. Dyskutanci podkreślili ogromne zaangażowanie całego rynku finansowego, a także administracji w rozwój płatności bezgotówkowych. Takie podejście w najbliższym czasie może doprowadzić do zwiększenia znaczenia obrotu bezgotówkowego, a także zmniejszyć szarą strefę gospodarki.

140612.fot.cpbii.zbp.marzena.stoklosa.09.1024x683

Sesję drugą poświecono „Płatnościom mobilnym od strony klienta”. W części teoretycznej pojawili się przedstawiciele świata nauki i biznesu. Wskazali oni największe pozytywne i negatywne zaskoczenia użytkowników m-płatności. W panelu dyskusyjnym, prowadzonym przez Andrzej Wolskiego i Krzysztofa Wawrzyniaka z SK Banku, uczestniczyli Maria Cywińska – socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, Łukasz Kosuniak – Samsung Electronics, Tomasz Bawełkiewicz – IND Poland, Wojciech Bolanowski – z PKO Banku Polskiego i Maciej Maciejewski z VISY.

140612.fot.cpbii.zbp.marzena.stoklosa.10.1024x683

Ostatnia, trzecia sesja poświęcona została „Płatnościom mobilnym od strony akceptantów”. Dr Michał Polasik, adiunkt Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, opisał rynek akceptacji elektronicznych instrumentów płatniczych w Polsce. Podczas panelu dyskusyjnego zamykającego konferencję „Płatności mobilne”, moderowanego przez dr. Mieczysława Groszka, wiceprezesa ZBP, padły m.in. pytania o to ● czy dynamiczny rozwój rynku płatności mobilnych wymaga od jego uczestników nowatorskich posunięć ● czy płatności mobilne to obszar rywalizowania na innowacyjność ● czy płatności mobilne są atrakcyjne dla akceptantów ● czy klienci zaakceptują tą nową formę płatności za zakupy? Odpowiadali na nie dr Michał Polasik, Marek Smolarz – ekspert CPBiI, Dariusz Mazurkiewicz – prezes zarządu SkyCash, Wojciech Czajkowski – dyrektor zarządzający PayU oraz Grzegorz Długosz – wiceprezes zarządu Polskiego Standardu Płatności.

140612.fot.cpbii.zbp.marzena.stoklosa.11.1024x683

(mz)
Zdjęcia: CPBiI/ZBP/M. Stokłosa