Płatności ekspresowe w EUR

Sytuacja nieco się komplikuje, jeśli te konta znajdują się w różnych bankach. O ile przelewy wykonywane są z złotych polskich, mamy do dyspozycji kilka opcji, między innymi:
(a) przelewy ekspresowe czyli takie, które realizowane są w kilkanaście minut
oraz
(b) błyskawiczne, maksymalnie kilka sekund o ile mamy możliwość skorzystania na przykład z BLIK a więc nadawca i odbiorca mają konta w bankach obsługujących BLIK.
Bardziej utrudniona jest operacja realizacji przelewu ekspresowego lub błyskawicznego w EUR między krajami znajdującymi się w strefie SEPA. Na ten moment Polska nie może się pochwalić zbyt imponującymi wynikami.
Analizy zawarte pod poniższym linkiem prezentują pokrycie rynku przez PSP (Payment Service Provider) funkcjonalnością przelewów SEPAInst, a więc realizowanych w czasie poniżej 10 sekund: https://www.europeanpaymentscouncil.eu/what-we-do/sepa-instant-credit-transfer
W obszarze EUR mamy ponad 71% PSP (ponad 2000 PSP) oferujących SCP Inst, jednakże Polska należy do krajów gdzie płatności SCP Inst realizowane są przez zdecydowaną mniejszość PSP. D
Stan ten można jednak relatywnie łatwo zmienić, niekoniecznie podnosząc koszty obsługi systemu. Może się też okazać, że stanie się to konieczne, o ile zostaną wprowadzone odpowiednie regulacje, tak jak to miało miejsce kilka lat temu dla SCT czyli przelewów SEPA.
Podstawowe cele jakie mają być osiągnięte po wdrożeniu SCP Inst to między innymi:
- Maksymalny czas realizacji transakcji 10 sekund,
- Maksymalna kwota transakcji 100 000 EUR,
- Dostępność 24/7/365.
O tym, jak to zrobić i w jaki sposób zapewnić sobie utrzymanie pozycji lidera na rynku płatności opowiemy więcej podczas: