Płatności bezgotówkowe w każdym sklepie z kasą fiskalną?

Płatności bezgotówkowe w każdym sklepie z kasą fiskalną?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Płacenie kartą, przelewem, a nawet telefonem ma być wkrótce łatwiejsze. Resort rozwoju pracuje nad nowymi przepisami mającymi upowszechnić płatności bezgotówkowe w Polsce.

Nowe przepisy mają przyczynić się do zastąpienia części transakcji gotówkowych, cyfrowymi instrumentami płatniczymi #płatności #platnosci #MinisterstwoRozwoju

Ministerstwo Rozwoju przygotowało ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych.

Oprócz upowszechnienia ich stosowania, ustawa ma przyczynić się do zastąpienia części transakcji gotówkowych, cyfrowymi instrumentami płatniczymi, czyli kartami, przelewami, BLIKiem oraz płatnościami mobilnymi, podał resort.

– Nie mówimy o całkowitym zaniku gotówki. Chcemy zagwarantować obywatelom prawo do swobodnego decydowania o formie płatności w sektorze prywatnym i publicznym – powiedział wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.

Korzyści ze zwiększenia obrotu bezgotówkowego

Według resortu korzyści ze zwiększenia obrotu bezgotówkowego:

– dla obywateli to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo, oszczędność czasu i pieniędzy,

– dla instytucji to usprawnienie pracy oraz zmniejszenie kosztów obsługi klientów,

– przedsiębiorcy będą mogli pozyskać nowych klientów, m.in. poprzez oferowanie nowych usług w oparciu o terminale, jak i skorzystać z Funduszu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego,

– dla państwa to uszczelnienie systemu poboru podatków, zapobieganie procederowi prania pieniędzy jak i unowocześnienie działania służb skarbowych i celnych.

W ciągu ostatnich 10 lat udział płatności bezgotówkowych w ogólnej liczbie transakcji wzrósł 10-krotnie, podkreślono.

Najważniejsze zmiany

Najważniejsze propozycje zmian:

– w Ordynacji podatkowej i ustawie o opłacie skarbowej: wprowadzenie obowiązku zapewnienia przez podmioty publiczne, możliwości dokonywania płatności w formie bezgotówkowej. Wyposażenie urzędów w terminale płatnicze zapewniane jest nieodpłatnie w ramach Programu upowszechnienia płatności bezgotówkowych w administracji, realizowanego przez MR wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A.

– w ustawie o egzekucji: umożliwienie zapłaty dochodzonych w egzekucji należności pieniężnych za pomocą kart płatniczych, czy też aplikacji elektronicznych,

– w ustawie o usługach płatniczych: wprowadzenie prawa dla klientów do dokonywania płatności bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych i co za tym idzie obowiązku zapewnienia przez przedsiębiorców, dokonujących sprzedaży w lokalu, możliwości dokonywania płatności za pomocą elektronicznych instrumentów płatniczych. Przepis będzie dotyczył firm, które posiadają kasę fiskalną. Przedsiębiorcy będą musieli przyjmować przynajmniej jeden z powszechnie dostępnych instrumentów elektronicznych np. przelewy, płatności kartą płatniczą lub telefonem. Aby ułatwić firmom rozpoczęcie przyjmowania płatności bezgotówkowych, uruchamiane są na rynku inicjatywy takie jak Fundusz Wsparcia Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, które pozwolą na bezpłatne wprowadzenie płatności elektronicznych do firmy.

Źródło: ISBnews