Platforma Ekspertów Efektywności Energetycznej; NFOŚiGW uruchamia pilotaż nowego narzędzia dla programu Czyste Powietrze
Platforma jest dostępna pod adresem www.peee.gov.pl. Ułatwi przyszłym beneficjentom np. programu Czyste Powietrze znalezienie i kontakt z wiarygodnym ekspertem, który udzieli wsparcia w podjęciu decyzji o inwestycji zmierzającej do zmniejszenia zużycia energii. Obecnie dostępna jest funkcjonalność rejestracji i zakładania konta dla ekspertów, z czasem uruchomione będą kolejne funkcjonalności dla użytkowników.
Powstanie platformy jest efektem projektu wsparcia technicznego finansowanego przez Unię Europejską i realizowanego we współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Wspierania Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej @EU_reforms.
Platforma jest dostępna pod adresem www.peee.gov.pl. Ułatwi przyszłym beneficjentom np. programu Czyste Powietrze znalezienie i kontakt z wiarygodnym ekspertem
Docelowo PEEE będzie się składać z internetowego rejestru ekspertów efektywności energetycznej, którym zostaną przydzielone kategorie na podstawie ich wiedzy specjalistycznej czy lokalizacji. Umożliwi to właścicielom nieruchomości i potencjalnym beneficjentom łatwe znalezienie i skontaktowanie się z jednym z zarejestrowanych fachowców.
Czytaj także: Pierwsze banki spółdzielcze SGB z dopłatami do kredytów z programu Czyste Powietrze
Szkolenia dla ekspertów z Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków
Pilotaż, przygotowany pod kątem programu Czyste Powietrze potrwa sześć miesięcy od momentu uruchomienia funkcjonalności dla ekspertów efektywności energetycznej umożliwiającej rejestrację na platformie i założenie sprofilowanego konta.
Wymagania stawiane ekspertom chcącym dołączyć do grona profesjonalistów, opisane są szczegółowo na platformie pod adresem www.peee.gov.pl. Najważniejsze z nich to bycie wpisanym na listę Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków oraz posiadanie udokumentowanej aktywności w zakresie przygotowywania audytów energetycznych budynków na potrzeby termomodernizacji lub audytów efektywności energetycznej.
Wszyscy eksperci, którzy do końca lutego 2022 roku założą konto na PEEE zostaną przeszkoleni z zasad programu Czyste Powietrze, po to by skutecznie pomagać klientom m.in. w aplikowaniu o środki na termomodernizację domu i wymianę kopciucha.
W kolejnym etapie, w marcu 2022 r. gotowa będzie funkcjonalność dla użytkowników PEEE – przede wszystkim potencjalnych beneficjentów Czystego Powietrza – z terenu województwa śląskiego i kujawsko-pomorskiego.
Czytaj także: Odmowa przyłączeń gazowych uderza w program Czyste Powietrze i w budownictwo mieszkaniowe
Platforma dla beneficjentów programu Czyste Powietrze
– Platforma Ekspertów Efektywności Energetycznej jest kolejnym narzędziem, które oferujemy wszystkim, którzy planują wymienić źródło ciepła i zmodernizować dom korzystając ze środków programu Czyste Powietrze, a nie wiedzą jak się za to zabrać.
Funkcjonowanie (…) platformy pozwoli zmaksymalizować oszczędności energii na etapie eksploatacji zmodernizowanego budynku, a więc skrócić okres zwrotu inwestycji i ograniczyć bieżące koszty energii i paliwa
Eksperci efektywności energetycznej, to następna grupa, po wojewódzkich funduszach ochrony środowiska, gminach i sektorze bankowym, którą chcemy zaangażować w realizację nadrzędnego celu, jakim jest poprawa jakości powietrza w Polsce, a także poprawa warunków bytowych ‒ zwłaszcza grup wrażliwych i narażonych na ubóstwo energetyczne.
Dlatego liczymy, że funkcjonowanie nowej platformy pozwoli zmaksymalizować oszczędności energii na etapie eksploatacji zmodernizowanego budynku, a więc skrócić okres zwrotu inwestycji i ograniczyć bieżące koszty energii i paliwa. Jest to szczególnie istotnie w przypadku gospodarstw domowych o niskich dochodach – mówi prof. Maciej Chorowski, prezes Zarządu NFOŚiGW.
Konsultacje albo wykonanie audytu z refundacją
Klienci będą mieli do wyboru dwa rodzaje usługi: konsultację lub wykonanie audytu energetycznego. Warto przypomnieć, że katalog kosztów kwalifikowanych w programie Czyste Powietrze uwzględnia we wniosku o dofinansowanie możliwość refundacji audytu energetycznego (do 1 tys. zł).
Czytaj także: Polska pożyczy od Banku Światowego 250 mln euro m.in. na poprawę jakości powietrza
Po przetestowaniu tego jak platforma sprawdza się w praktyce, zebraniu pierwszych doświadczeń i opinii od jej użytkowników NFOŚiGW planuje rozbudowę PEEE oraz rozszerzenie jej zasięgu na cały kraj w drugiej połowie 2022 roku.
Szczegóły dotyczące platformy można znaleźć pod adresem: www.peee.gov.pl
Informacje na temat programu „Czyste Powietrze” są dostępne tutaj.