Płaca minimalna nie może rosnąć szybciej od wydajności

Płaca minimalna nie może rosnąć szybciej od wydajności
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Płaca minimalna w 2020 roku powinna wzrosnąć do 2450 zł. Taką propozycję przedstawiło dzisiaj Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W tym roku płaca minimalna wynosi 2250 zł.

#KonfederacjaLewiatan: minimalne #wynagrodzenie powinno wzrosnąć w przyszłym roku do 2387 zł, czyli o 6,1 proc. #PłacaMinimalna @LewiatanTweets

Konfederacja Lewiatan uważa, że minimalne wynagrodzenie powinno wzrosnąć w przyszłym roku do 2387 zł, czyli o 6,1 proc. Taką wspólną propozycję przedstawiły wszystkie organizacje pracodawców.

Czytaj także: Płaca minimalna w 2020 roku: MRPiPS proponuje wzrost do 2450 zł >>>

Wynagrodzenia, w tym również minimalne, nie powinny rosnąć szybciej niż produktywność. Wzrost płac szybszy od wzrostu produktywności spowodował, że produkcja w Grecji, czy w Portugalii stała się nieopłacalna, osłabł eksport, wzrósł import, i kraje śródziemnomorskie popadły w tarapaty. Skoro produktywność ma wzrosnąć w przyszłym roku realnie o 3,7 proc., a inflacja ma wynieść 2,4 proc., to wzrost wynagrodzeń, w tym płacy minimalnej oraz płac w państwowej sferze budżetowej, nie powinien przekraczać 6,1 proc.

Czytaj także: Płaca minimalna w 2020 roku. Pracodawcy RP: propozycja rządu idzie za daleko >>>

 

Źródło: Konfederacja Lewiatan