PKO BP: konieczne wypracowanie nowego modelu finansowania energetyki wiatrowej

PKO BP: konieczne wypracowanie nowego modelu finansowania energetyki wiatrowej
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Spółki inwestujące w energetykę wiatrową i banki powinny wypracować nowy model finansowania takich inwestycji, który da zapewni niepodważalność podpisywanych umów, uważa wiceprezes PKO Banku Polskiego Jakub Papierski.

#JakubPapierski z @PKOBP: spółki inwestujące w energetykę wiatrową i banki powinny wypracować nowy model finansowania takich inwestycji, który da zapewni niepodważalność podpisywanych umów #energetyka #OZE #PKOBP

„Myślę, że bardzo ważnym elementem dla całej branży [energetyki wiatrowej], w kontekście finansowania przez banki, będzie kwestia znalezienia nowego modelu finansowania inwestycji w wiatraki, czy to offshore czy onshore, po pewnym zachwianiu zaufania do dotychczasowego modelu finansowania inwestycji na skutek pozwów, które były w ubiegłym roku wniesione przez jednego z operatorów” – powiedział Papierski dziennikarzom.

Pokreślił, że fundamentalnym elementem z perspektywy banku jest sztywna umowa offtake odbioru energii z instalacji wiatrowej.

Z perspektywy banków, umowy podważone w ubiegłym roku przez Energę wydawały się niepodważalne. Obecnie wciąż trwają postępowania w sprawie niektórych z umów.

„Jak się ten proces zakończy, to będzie dobry czas, żeby wypracować nowy sposób finansowania, który w przyszłości nie będzie skutkował tego typu zdarzeniami, które – choć z perspektywy odbiorcy energii mogą być zrozumiałe – dla banków powodują pewien dyskomfort” – powiedział wiceprezes.

Znalezienie odpowiedniej formuły prawnej

Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o znalezienie formuły prawnej, która sprawi, iż umowy nie będą podważane.

 

„Stąd też formuła project finance będzie w mniejszym stopniu stosowana do tych inwestycji, o których mówimy w przyszłości” – dodał Papierski.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 296,91 mld zł na koniec 2017 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Źródło: ISBnews