PKO BP i Accelpoint uruchamiają pierwszy taki w Polsce program akceleracyjny

PKO BP i Accelpoint uruchamiają pierwszy taki w Polsce program akceleracyjny
Fot. stock.adobe.com/Alex
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Akcelerator technologiczny Accelpoint (operator programu) i PKO Bank Polski (wiodący partner) uruchamiają pierwszy polski program akceleracyjny wspierający rozwój technologii sprzyjających ograniczeniu negatywnych skutków klimatycznych - "Poland ClimAccelerator".

„Globalna sieć EIT Climate-KIC dedykowana wspieraniu rozwoju startupów klimatycznych otwiera się na rynek polski. Rusza nabór do pierwszej edycji programu mającego na celu akcelerację biznesową najbardziej perspektywicznych, prośrodowiskowych technologii z obszarów zrównoważonego rozwoju. Operatorem programu jest akcelerator technologiczny Accelpoint, a rolę wiodącego partnera objął w nim PKO Bank Polski” – czytamy w komunikacie.

Rekrutacja potrwa do 31 października

Uruchomiona właśnie rekrutacja potrwa do 31 października 2022 r. Planowana akceleracja przeprowadzona zostanie w IV kw. 2022 oraz I kw. 2023.

„Do współpracy zachęcamy wszystkie proekologiczne startupy zainteresowane rozwijaniem swoich technologii w ścisłej kooperacji z partnerami korporacyjnymi, pozyskaniem nowych klientów oraz inwestorów. Nie mamy wątpliwości, że tworzona przez nas platforma do współpracy twórców technologii z wielkim biznesem to odpowiedź na coraz bardziej palące wyzwania środowiskowe. Z doświadczenia wiemy, że talenty, prototypy i biznesy na wczesnym etapie rozwoju potrzebują profesjonalnego wsparcia, dzięki któremu mogą szybciej rozwinąć swoje biznesowe skrzydła” – powiedział CEO / head of acceleration Accelpoint Maciej Majewski, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: Alior Bank: rusza piąta edycja akceleracyjnego programu RBL_START; dla zwycięzców 10 tys. euro >>>

„Współpraca z EIT Climate-KIC to możliwość zaistnienia w globalnym środowisku ekspertów i mentorów oraz międzynarodowych, impaktowych funduszy venture capital, dzięki którym akcelerowane przez nas startupy zwielokrotniają swoje możliwości na osiągnięcie międzynarodowego sukcesu. Jednocześnie niezmiernie cieszymy się z pozyskania partnerów takich jak PKO Bank Polski, dzięki którym operujące na rynku polskim i środkowoeuropejskim technologie mają szansę na pozyskanie świadomych klientów biznesowych” – dodał.

Szansa na finansowanie testów technologicznych

Dzięki udziałowi w 5-miesięcznym programie akceleracyjnym wybrane startupy uzyskają dostęp do międzynarodowej sieci inwestorskiej oraz do społeczności branżowych ekspertów i mentorów. Ponadto najlepsze z nich zyskają szansę na finansowanie testów technologicznych we współpracy z partnerami korporacyjnymi (PoC), a co za tym idzie, możliwość wdrożenia swojego rozwiązania oraz pozyskania licznych klientów. Wśród elementów akceleracji znajdą się również szkolenia z prezentacji i optymalizacji modelu biznesowego, analizy rynku i konkurencji i zabezpieczenia praw intelektualnych. Program zakończy prezentacja najlepszych rozwiązań przed międzynarodową siecią inwestorów i potencjalnych partnerów biznesowych (Demo Day), wskazano w informacji.

„Konieczność wdrażania rozwiązań sprzyjających poprawie stanu środowiska naturalnego traktujemy nie tylko jako obowiązek pokoleniowy, lecz również jako wielką szansę na optymalizację kosztową biznesu. Dotyczy to zarówno samego banku, jak również naszych klientów, którzy tak jak my poszukują dostępu do technologii prośrodowiskowych. Działania w tym zakresie mają szczególne znaczenie w czasie, kiedy kryzys energetyczny odsłonił wrażliwość gospodarek na zawirowania na rynku surowców energetycznych. Dlatego PKO Bank Polski połączył siły z globalną siecią EIT Climate-KIC oraz z Accelpoint i objął rolę wiodącego partnera pierwszej edycji programu akceleracyjnego dla startupów 'Poland ClimAccelerator’. Liczymy, że dzięki tej współpracy uda się nam lepiej wykorzystać nasz potencjał do wdrażania oraz skalowania innowacji w obszarze zielonych technologii i wspólnie ze startupami wypracować narzędzia do rozwiązywania ponadczasowych wyzwań” – wskazał wiceprezes PKO BP nadzorujący Obszar Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej Marcin Eckert.

Sieć akceleracyjna ClimAccelerator to efekt działalności EIT Climate-KIC, czyli lidera europejskich innowacji klimatycznych. Instytucja obejmuje swoim zasięgiem ogólnoświatowy obszar, posiadając partnerów akceleracyjnych na większości kontynentów. Dzięki jej działalności ponad 2 100 startupów klimatycznych pozyskało przeszło 2 mld euro dofinansowania zewnętrznego.

Program otwarty jest na technologie z różnych sektorów, takich jak czysta energia, szeroko pojęte zwiększanie efektywności energetycznej, zielony transport, czysty przemysł, zarządzanie i oczyszczanie wody, green finance, usprawnienia w rolnictwie czy dekarbonizacja.

Źródło: ISBnews