PKO Bank Polski zwiększa obecność w Metaverse i przyśpiesza budowanie know-how

PKO Bank Polski zwiększa obecność w Metaverse i przyśpiesza budowanie know-how
Źródło: PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKO Bank Polski poszukuje firm, które posiadają doświadczenie technologiczne i podejmą współpracę w zakresie projektowania oraz utrzymania wirtualnych przestrzeni. Bank chce pojawić się na platformach gamingowych oraz rozwinąć aktywność na platformach klasy Metaverse. Chce także zbudować modele VR swoich placówek dostosowane do wszystkich najważniejszych środowisk gogli dostępnych na rynku. Bank pozytywnie ocenia pierwsze doświadczenia zdobyte na platformie Decentraland, gdzie jest obecny od 2022 roku i gdzie 30 maja organizował pierwsze bankowe Wirtualne Targi Pracy - jedno z pierwszych tego typu wydarzeń na świecie, poinformował Bank.

Po uruchomieniu w 2022 roku swojej placówki na platformie Decentraland, PKO Bank Polski przygotowuje się do stworzenia atrakcyjnych przestrzeni na platformach gamingowych, takich jak Fortnite czy Roblox oraz rozwijania aktywności na platformach klasy Metaverse Decentraland, a nawet The Sandbox. Chce także zbudować kolejne modele VR swoich oddziałów.

Bank poszukuje firm, które posiadają odpowiednie doświadczenie technologiczne i podejmą współpracę w zakresie tworzenia i utrzymania wirtualnych przestrzeni oraz projektowania rozgrywek na platformach gamingowych i klasy Metaverse.

– Nasze dotychczasowe doświadczenia związane z obecnością w świecie Metaverse są bardzo pozytywne. Wirtualna PKO Rotunda osadzona na platformie Decentraland wciąż pełni rolę cyfrowego laboratorium, ale docieramy do punktu, w którym jest ono dla nas zbyt małe. Podjęliśmy decyzję o zwiększeniu naszej obecności w Metaverse i przyśpieszeniu procesu budowania know-how.

Zdecydowaliśmy się, aby w kolejnym kroku podjąć szerszą współpracę z firmami zewnętrznymi, które będą nas wspierały w pracach projektowych. Ten model pozwoli nam równolegle rozwijać się na różnych platformach gamingowych jak Fortnite, czy Roblox oraz metaversowych takich jak np. The Sandbox, gdzie chcemy tworzyć atrakcyjne i angażujące użytkowników przestrzenie wirtualne – powiedział Marek Myszka, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.

Pierwszy oddział polskiego banku w Metaverse, pierwsze wirtualne targi pracy

PKO Bank Polski od 2022 roku jest obecny na platformie Decentraland, gdzie jako pierwszy bank w Polsce uruchomił swoją wirtualną placówkę – cyfrową kopię warszawskiej PKO Rotundy. Oddział pełni rolę cyfrowego laboratorium służącego rozwojowi narzędzi dedykowanych obszarowi Metaverse. Bank testuje za jego pośrednictwem różne formy zaangażowania użytkowników oraz buduje know-how w zakresie obecności w świecie wirtualnym.

W ostatnim czasie wirtualna PKO Rotunda została wyposażona m.in. w moduł streamingu, który łączy świat wirtualny z rzeczywistym i umożliwia udział, z poziomu platformy Decentraland, w wydarzeniach transmitowanych online.

14 kwietnia br. odbył się pierwszy streaming Konferencji Future Crunch 2023, podczas którego osoby mogły uczestniczyć w wydarzeniu w Wirtualnej PKO Rotundzie.

Kolejnym krokiem było stworzenie w pełni wirtualnego wydarzenia. Zostało to zrealizowane podczas zorganizowanych przez PKO Bank Polski pierwszych w kraju i jednych z pierwszych na świecie wirtualnych targów pracy #PKOBankTalentów, które odbyły się 30 maja ‘23.

Czytaj także: Prezes Krakowskiego Banku Spółdzielczego o AI, Metaverse i bankowości lokalnej

Nowy obszar: platformy gamingowe

Równolegle Bank poszukuje firm do współpracy w zakresie planowanego rozwoju na platformach gamingowych takich jak Fortnite czy Roblox. PKO Bank Polski chce utworzyć w tych miejscach dedykowane serwery, gdzie znajdzie się interaktywna przestrzeń edukacyjno-rozrywkowa dla dzieci i młodzieży.

Będzie ona aktywnie angażować użytkowników do realizacji misji i zadań, a jej częścią będą gry scenariuszowe, uwzględniające elementy takie jak edukacja finansowa, edukacja ekologiczna oraz wartości ważne dla PKO Banku Polskiego.

Dalszy rozwój w Decentraland i aktywność na kolejnych platformach klasy Metaverse

Po pierwszych, bardzo dobrych doświadczeniach związanych z obecnością na platformie Decentraland, PKO Bank Polski chce dalej rozwijać swoją wirtualną PKO Rotundę i zwiększać jej atrakcyjność.

Bank poszukuje w tym celu firm zainteresowanych współpracą, które na co dzień będą wspierały zespół bankowych ekspertów w animowaniu przestrzeni oraz w tworzeniu i wdrażaniu kolejnych narzędzi pozwalających dalej budować zaangażowanie użytkowników.

PKO Bank Polski widzi również przestrzeń do współpracy z zewnętrznymi dostawcami np. w zakresie nabycia wirtualnej działki, czy też zaprojektowania przestrzeni dostosowanej do specyfiki platformy The Sandbox i wsparcia w jej utrzymaniu.

Czytaj także: Raport Specjalny | Nowe Technologie | Coraz więcej możliwości

Wirtualne przestrzenie banku w technologii VR/XR

Bank będzie także w dalszym ciągu budował doświadczenie w zakresie rozszerzonej rzeczywistości (XR) i wirtualnej rzeczywistości (VR).

Po stworzeniu w 2022 roku modelu PKO Rotundy w technologii VR dostosowanej do gogli Oculus, Bank szuka firm deweloperskich gotowych do zaprojektowania i utrzymania wirtualnej przestrzeni banku na gogle VR/XR z możliwością instalacji na wszystkich najważniejszych środowiskach gogli dostępnych na rynku oraz urządzeniach mobilnych.

Jak zgłosić zainteresowanie współpracą?

Firmy zajmujące się projektowaniem przestrzeni wirtualnych XR/VR, projektowaniem rozgrywek na platformach gamingowych i klasy Metaverse mogą do 18 czerwca 2023 r. zgłosić swoje zainteresowanie współpracą, wysyłając wiadomość na adres: fintech@pkobp.pl.

Czytaj także: Raport Specjalny | IT@BANK 2022 | Nieistniejąca rzeczywistość

Źródło: PKO Bank Polski / PKO BP