PKO Bank Polski: Ministerstwo Finansów zapowiada wzrost emisji obligacji w kolejnych miesiącach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pko.bp.01.400x268Rynek stopy procentowej - Ministerstwo Finansów zapowiada wzrost emisji obligacji w kolejnych miesiącach.
Rynek walutowy - Wypowiedzi przedstawicieli Fed umacniają wspólną walutę.

Rynek walutowy i stopy procentowej
Poniedziałkową sesję na rynku walutowym rozpoczęliśmy na rynku eurodolara w okolicach 1,13 po tym jak przez cały ubiegły tydzień (pomijając „czarny” poniedziałek 24.08) dolara zyskiwał wobec euro. W weekend wspólna waluta otrzymała wsparcie w postaci łagodnej wypowiedzi wiceprezesa Fed R. Fischera podczas sympozjum w Jackson Hole. Spotkanie niewiele wniosło do tematu podwyżek stóp w USA. Praktycznie wciąż mamy 50 na 50 szans dla terminu wrześniowego. W kraju pierwszy dzień tygodnia również nie przyniósł żadnej niespodzianki, kurs EURPLN notowany był w okolicach 4,23.

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny zawierał publikacje danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech i inflacji HICP w strefie euro. Wyrównana sezonowo sprzedaż detaliczna w Niemczech zwiększyła się w lipcu br. o 1,4% m/m w ujęciu realnym. Konsensus rynkowy wynosił 1% wzrostu m/m. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 3,3% w ujęciu realnym, tu rynek liczył na 1,5% wzrostu. Mocne dane sprzedażowe wraz z informacją o utrzymaniu się inflacji HICP w strefie euro pozostała na poziomie 0,2% w relacji rocznej oraz bazowej na poziomie 0,9% r/r zatrzymały spadkowy trend na eurodolarze, jaki budował się w pierwszych godzinach poniedziałkowej sesji. Popołudniowa publikacja indeksu Chicago PMI z USA (xxxx pkt wobec 54,7 pkt prognozowanych) nie zmieniła już ogólnego obrazu rynku głównej pary walutowej.

W kraju nie przewidziano dzisiaj publikacji ważnych danych, a brak sesji w Londynie dodatkowo sprzyjał stabilizacji. We wtorek posiedzenie decyzyjne rozpocznie RPP, ale to nie ono będzie głównym wydarzeniem tygodnia. W piątek poznamy ostatnie przed wrześniowym posiedzeniem FOMC dane dot. amerykańskiego rynku pracy (raport non-farm payrolls) i jeżeli nie rozczarują, mogą spowodować ponowny zwrot w kwestii rozpoczęcia normalizacji polityki monetarnej w USA, po tym jak w ostatnich dniach szanse na wrześniową podwyżkę malały. W strefie euro w centrum uwagi będzie natomiast posiedzenie EBC, Jeśli jak się oczekuje będzie ono miało gołębi wydźwięk (pojawiły się nowe ryzyka w kierunku niższej inflacji i wzrostu) może zaszkodzić euro, szczególnie, gdyby NFP pokazał wynik ponad oczekiwane 220 tys.

Na rynku stopy procentowej doszło w poniedziałek do wyraźnego wzrostu rentowności obligacji skarbowych na całej długości krzywej. Co ciekawe, krzywa IRS nie uległa właściwie zmianie. Do wzrostu notowań doszło pod sam koniec sesji. W tym samym momencie (godz. 15:00) Ministerstwo Finansów podało podaż papierów skarbowych we wrześniu. Jak się okazało, w ofercie znajdą się obligacje o łącznej wartości 4-10 mld PLN (naszym zdaniem łączna wartość emisji będzie ostatecznie bliska 9 mld PLN). W dniu 10 września inwestorzy będą mogli kupić papiery serii WZ0126 i DS0726 o wartości 2-4 mld PLN, natomiast 24 września oferowane będą obligacje za 2-6 mld PLN (serie w zależności od sytuacji rynkowej). Spodziewamy się, że w październiku wartość podaży może jeszcze wzrosnąć w okolice 12 mld PLN, ze względu na wykup DS1015 i wypłatę odsetek.

Zapowiedziany przez MF wzrost podaży mógł mieć negatywny wpływ na rynek, podobnie jak obserwowany w tym samym czasie wzrost notowań ropy naftowej na rynku. Również w Europie widać było silne wzrosty dochodowości Bundów.

Mirosław Budzicki
Joanna Bachert
PKO Bank Polski
Biuro Strategii Rynkowych