PKO Bank Polski mecenasem Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

PKO Bank Polski mecenasem Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
Źródło: PKO Bank Polski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wyspiański - artysta totalny! Jego twórczość wymaga specjalnej przestrzeni. W Krakowie powstało Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Poza prezentacją najbogatszego na świecie zbioru prac mistrza polskiego modernizmu można tam poznać wiele zaskakujących faktów z jego życia i sztuki. Mecenasem muzeum jest PKO Bank Polski, czytamy w komunikacie Banku.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie otwarto w zabytkowym budynku spichlerza. Takie połączenie zdaje się być idealnym miejscem ekspozycji prac autora „Wesela”. Powstało w mieście, które dla artysty było małą ojczyzną.

W muzeum prezentowanych jest niemal 200 dzieł Wyspiańskiego. Piętrowy budynek daje wiele możliwości ekspozycyjnych. Na parterze można zobaczyć autoportrety mistrza uzupełnione o wizerunki jego najbliższej rodziny: żony i dzieci, a także portrety przyjaciół i mecenasów.

Ekspozycję dopełnią przedstawienia miejsc, w których Wyspiański żył i tworzył: widoki pracowni krakowskich i paryskich, pejzaże z okolic jego mieszkania, widoki ulic rodzinnego miasta i krajobrazy podkrakowskich miejscowości, do których jeździł z najbliższymi.

Czytaj także: Polacy inwestują w dzieła sztuki, rok 2020 był rekordowy

Malarstwo, sztuka użytkowa, architektura

Na piętrze prezentowane są dzieła poruszające trzy najważniejsze wątki w jego twórczości: „Żywioły”, „Wawel – dramat królów” i „Apollo-Chrystus”. Wokół nich zbudowano opowieść o artyście. To tu znajdują się najwybitniejsze prace Wyspiańskiego, w tym projekt witraża „Bóg Ojciec” do kościoła Franciszkanów w Krakowie i pastelowe projekty dekoracji tej świątyni, a także projekty witraży do katedry na Wawelu oraz propozycje dekoracji, mebli i tkanin do gmachu Towarzystwa Lekarskiego i sali „Sztuki” w krakowskim Towarzystwie Sztuk Pięknych.

Zaskoczeniem dla wielu odwiedzających może być wszechstronność działań twórczych artysty – od malarstwa przez sztukę użytkową po architekturę.

W podziemiu nowego muzeum zaplanowano z kolei ekspozycję „Księgi moje”, gdzie będzie pokazywany m.in. księgozbiór Wyspiańskiego z jego odręcznymi notatkami oraz pierwsze wydania jego dramatów i utwory innych autorów, do których Wyspiański wykonał okładki i ilustracje.

Obok, w przestrzeni „Metamorfozy”, widzowie zapoznają się z teatraliami: plakatami do sztuk Wyspiańskiego, zdjęciami i fragmentami filmów z najsłynniejszych inscenizacji oraz ekranizacji jego dzieł literackich.

Czytaj także: Dokument czasu, miejsca i pokolenia: mBank tworzy kanon młodego polskiego malarstwa

Mecenat PKO Banku Polskiego

– W tym przedsięwzięciu nie mogło zabraknąć banku, któremu polscy artyści są szczególnie bliscy. O potrzebie powstania Muzeum Wyspiańskiego niech świadczy zainteresowanie jego twórczością. Wydawało się, że francuscy mistrzowie – wystawa „Od Maneta do Gauguina”, która gościła w 2001 roku w polskich muzeach narodowych – ustanowili rekord nie do pobicia.

Do czasu otwarcia w 2018 roku wystawy „Wyspiański”, której mecenasem był PKO Bank Polski. Odwiedziło ją ponad 200 tys. osób – mówi Iwona Kubańska, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Krakowie.

Nowo otwarte Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, którego mecenasem jest PKO Bank Polski, stanowi doskonałe dopełnienie innych oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie:

Gmachu Głównego (gdzie w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI w. wystawiono projekty witrażowe Wyspiańskiego do katedry krakowskiej), Kamienicy Szołayskich (tu mieści się wystawa designu eksponująca dzieła Wyspiańskiego), Domu Józefa Mehoffera (prezentującego twórczość przyjaciela artysty z lat młodzieńczych) i Domu Jana Matejki (będącego świetnym miejscem konfrontacji mistrz Matejko – uczeń Wyspiański).

Czytaj także: Wirtualną Galerię Sztuki Banku Pekao S.A. można już zwiedzać

Źródło: PKO Bank Polski / PKO BP