Pilotażowa ugoda PKO BP z klientem ws. kredytu frankowego, będą następne?

Pilotażowa ugoda PKO BP z klientem ws. kredytu frankowego, będą następne?
Fot. stock.adobe.com/Rochu_2008
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKO BP zawarł w sądzie z klientem pierwszą, pilotażową ugodę, dotyczącą kredytu hipotecznego we franku szwajcarskim, zgodną z propozycją przewodniczącego KNF i w ramach pilotażu będzie proponował kolejnym swoim klientom zawarcie takich ugód - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe banku.

„PKO Bank Polski zawarł przed jednym z sądów powszechnych pierwszą, pilotażową ugodę, zgodną z propozycją Przewodniczącego KNF.

W ramach pilotażu bank będzie proponował kolejnym klientom ugody na warunkach ramowo zaprezentowanych kilka tygodni temu przez przewodniczącego KNF. Proces będzie udostępniany stopniowo” – poinformowało w piątek biuro prasowe banku.

Czytaj także: Kredyty frankowe: banki zainteresowane propozycją szefa KNF?

Zamiana kredytu w CHF na PLN po kursie NBP

Bank podał, że począwszy od stycznia 2015 roku, oferuje oraz stosuje szereg udogodnień dla klientów posiadających kredyty i pożyczki hipoteczne w CHF, m.in. umożliwia kredytobiorcom bezprowizyjną zamianę waluty kredytu lub pożyczki z CHF na PLN po kursie średnim NBP.

Pod koniec 2020 roku przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód. Nadzorca chciał, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej.

Czytaj także: Szef KNF proponuje rozwiązanie problemu kredytów walutowych, kredytobiorca frankowy nie może być uprzywilejowany wobec kredytobiorcy złotowego >>>

Rozliczenie tak jakby kredyt był od początku w złotych

Jako najbardziej spójne i mające szanse powodzenia ocenił rozwiązanie, w którym klienci banków zaczęliby się rozliczać z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanymi według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o marżę.

Nadzorca oczekiwał, że decyzje w sprawie polubownego rozwiązania spraw frankowych będą podejmowane indywidualnie przez poszczególne banki, ale liczył, że uda się wypracować rozwiązanie, dzięki któremu dojdzie do zawierania ugód na szeroką skalę.

Czytaj także: Skąd się wzięły kredyty frankowe?

Źródło: PAP BIZNES