Pieszo, na rowerze, płynąc kajakiem: Wiślaną Odyseję czas zacząć

Pieszo, na rowerze, płynąc kajakiem: Wiślaną Odyseję czas zacząć
Źródło: Credit Agricole
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Co łączy Baranią Górę z Gdańskiem? Oczywiście - największa rzeka w Polsce! Pora ją posprzątać! Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, wspólnie z bankiem Credit Agricole i spółką EFL rozpoczynają wspólnie trzecią wielką akcję ekologiczną - Wiślaną Odyseję. W ciągu dziesięciu miesięcy posprzątają brzegi królowej polskich rzek, poinformował Bank.

#WiślanaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. Marsz wzdłuż nurtu Wisły od źródeł na Baraniej Górze do ujścia w Gdańsku, połączony ze sprzątaniem brzegów i edukowaniem lokalnych mieszkańców.

80 proc. odpadów znajdowanych w wodzie pochodzi z lądu

1200-kilometrowa trasa podzielona jest na 10 etapów. W jeden wybrany weekend w miesiącu, grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego, pokona każdorazowo 100 ‒ 120 km.

Pierwszy etap rozpocznie się w sobotę 22 stycznia 2022 roku w Wiśle. Zbiórka uczestników i konferencja prasowa planowane są o godz. 10.00 przy Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Wyzwolenia 67.

Czytaj także: Karta do wywoływania uśmiechu od Credit Agricole

Lekcje i webinary nt. zanieczyszczania rzek i mórz plastikowymi śmieciami

‒ Niektóre etapy będziemy pokonywać pieszo, inne na rowerach, część trasy przepłyniemy także na kajakach. A wszystko po to, by zwracać uwagę na problem zanieczyszczania rzek i mórz plastikowymi śmieciami.

W miastach nad Wisłą można oglądać również plenerową wystawę „Plastikowa Odyseja”, prezentującą artystyczne zdjęcia śmieci zebranych na bałtyckich plażach

Chcemy w ten sposób uświadamiać Polaków, że każdy z nas przyczynia się do zaśmiecania środowiska, więc wszyscy też musimy zaangażować się w walkę z tym problemem – przekonuje Przemysław Przybylski z banku Credit Agricole.

Każdemu etapowi Wiślanej Odysei towarzyszyć będą lekcje edukacyjne w szkołach, pogadanki dla turystów i lokalnych mieszkańców oraz webinary. W miastach nad Wisłą można oglądać również plenerową wystawę „Plastikowa Odyseja”, prezentującą artystyczne zdjęcia śmieci zebranych na bałtyckich plażach.

Wszystkie szczegóły dotyczące tych wydarzeń można znaleźć na stronie www.mniejplastiku.pl oraz w social mediach: Facebook.com/WislanaOdyseja.

Wiślana Odyseja
Źródło: Credit Agricole

Trzecia akcja #WiślanaOdyseja

#WiślanaOdyseja to już trzecia duża akcja z cyklu ekologicznych przedsięwzięć organizowanych w ramach kampanii #mniejplastiku.

W 2020 roku odbyła się Bałtycka Odyseja, czyli sprzątanie plaż wzdłuż całego polskiego wybrzeża. Rok później, w ramach Górskiej Odysei, wolontariusze sprzątali szlaki turystyczne wzdłuż południowej granicy Polski. Wszystkie akcje łączy potrzeba zwracania uwagi na nadmiar plastikowych odpadów w środowisku, a szczególnie w wodzie.

‒ Warto pamiętać, że 80 proc. odpadów znajdowanych w wodzie pochodzi z lądu. Aby to zmienić, musimy zacząć od siebie samych i nauczyć się nowych nawyków.

Wystarczy wdrożyć w swoje codzienne zwyczaje kilka prostych zasad, które pomagają ograniczać wytwarzanie zbędnych odpadów. Kupujmy tylko to, czego naprawdę potrzebujemy, zamiast jednorazówek używajmy przedmiotów wielokrotnego użytku i naprawiajmy je, gdy się zepsują.

Warto przykładać się także do porządnego segregowania śmieci. To naprawdę działa – radzi Dominik Dobrowolski.

#WiślanaOdyseja to już trzecia duża akcja z cyklu ekologicznych przedsięwzięć organizowanych w ramach kampanii #mniejplastiku

Wiślaną Odyseję organizują wspólnie: Dominik Dobrowolski i bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL.

Patronat nad akcją objął prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz stowarzyszenie Program Czysta Polska.

Czytaj także: Czyste Powietrze: w Credit Agricole złożysz wniosek o kredyt z dotacją w ramach programu

Wiślana Odyseja logo
Źródło: Credit Agricole
Źródło: Credit Agricole Bank Polska S.A.