Pierwsza transakcja na rynku swap z użyciem WIRON-u

Pierwsza transakcja na rynku swap z użyciem WIRON-u
Fot. stock.adobe.com / czchampz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
ING BŚ i PKO BP zawarły pierwszą na polskim rynku transakcję OIS z zastosowaniem WIRON, poinformował Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) ds. reformy wskaźników referencyjnych - podał w komunikacie Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Przedmiotem transakcji był instrument finansowy będący kontraktem pochodnym dotyczącym stopy procentowej  Overnight Index Swap (OIS). Dzięki zawartej transakcji banki sprawdziły zdolności operacyjne i technologiczne do stosowania WIRON w instrumentach finansowych.

Transakcja miała niską wartość nominalną i została zawarta na krótki okres. Kontrakty pochodne dotyczące stopy procentowej, w tym OIS, mogą być używane przez banki do zabezpieczania ryzyka stopy procentowej pozycji własnych i klientowskich – napisano w komunikacie z prac Narodowej Grupy Roboczej ds reformy wskaźników referencyjnych.

Czytaj także: Czy WIRON może być wyższy niż WIBOR, i co z tego wynika?

Rekomendacja NGR w sprawie OIS i WIRON

Jak podaje KS NGR zawarta transakcja wpisuje się w określony w Mapie Drogowej etap „Fazy Wprowadzania” reformy wskaźników referencyjnych, w ramach którego budowana ma być płynność na rynku instrumentów finansowych będących kontraktami pochodnymi odpowiadającymi charakterystyce OIS, dla których WIRON ma być wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej.

W „Fazie Wprowadzania”, o której mowa w Mapie Drogowej ustalonej przez Narodową Grupę Roboczą ds. reformy wskaźników referencyjnych, zawierane transakcje swapowe będą mieć charakter bilateralny, tzn. będą rozliczane pomiędzy dwoma stronami kontraktu.

KS NGR poinformował również, że przyjął w piątek rekomendację w zakresie standardowej transakcji OIS opartej na WIRON. Projekt rekomendacji został poddany konsultacjom publicznym, w ramach których nie zostały zgłoszone żadne uwagi do projektu rekomendacji.

Czytaj także: WIRON w umowach kredytowych: jeszcze nie teraz, ale prace w bankach trwają

Źródło: PAP BIZNES, Komisja Nadzoru Finansowego / KNF, ACI Polska