Paweł Jakubik o Kongresie Forum Technologii Bankowych

Paweł Jakubik o Kongresie Forum Technologii Bankowych
Paweł Jakubik | Foto: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W tym roku podczas Kongresu Forum Technologii Bankowych po raz pierwszy wręczono Nagrodę Innowator Przyszłości im. Profesora Piotra Płoszajskiego. O nagrodzie oraz o najważniejszych tematach poruszanych podczas Kongresu rozmawialiśmy z Pawłem Jakubikiem, przewodniczącym Prezydium FTB.

Forum Technologii Bankowych zdecydowało o utworzeniu Nagrody Innowator Przyszłości im. Profesora Piotra Płoszajskiego.

„W ubiegłym roku (2024) bardzo nas wszystkich dotknęła  informacja, że straciliśmy profesora Piotra Płoszajskiego, który był osobistym przyjacielem wielu z nas, członków Forum Technologii Bankowych” – powiedział Paweł Jakubik.

Prof. Piotr Płoszajski wielokrotnie był gościem Kongresów FTB, a jego prezentacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników.

„Dyskutując o pamięci Piotra, w szczególności o jego merytorycznym wpływie jaki na nas wywarł, postanowiliśmy poprosić zarząd Związku Banków Polskich o zgodę na ustanowienie nagrody Innowatora Przyszłości, ponieważ Piotr Płoszajski pobudzał nas do nieszablonowego myślenia. Inspirował nas, często wkładając kij w mrowisko,  odwracając tezy, które przychodziły do nas jako światowe dogmaty, a swoje opinie mocno uzasadniał” – powiedział Paweł Jakubik.

Czytaj także: Kongres FTB 2025: Nagroda Innowator Przyszłości im. Profesora Piotra Płoszajskiego dla Dariusza Mazurkiewicza

Prezes PSP, operatora BLIKA, Innowatorem Przyszłości

„Cieszę się jako przewodniczący Prezydium FTB, że ustanowiliśmy tę nagrodę. Cieszę się, że pierwszym jej laureatem jest Dariusz Mazurkiewicz, bo jako prezes BLIKA prezentuje też wiele przykładów nieszablonowego myślenia. BLIK jest przebojowym, polskim produktem, który myślę, że już powoli staje się też naszym produktem eksportowym” – dodał.

Nawiązując do słów Dariusza Mazurkiewicza, który odbierając nagrodę powiedział, że BLIK jest polskim standardem płatności, a może stać się europejskim standardem płatności, Paweł Jakubik stwierdził: „To nie są marzenia, to są plany biznesowe, które mają twarde uzasadnienie”.

Dodał, że w obecnej skomplikowanej sytuacji geopolitycznej Unia Europejska może zacząć stawiać na europejskie rozwiązania, także w obszarze płatności, a BLIK jest rozwiązaniem unijnym, bo Polska jest jej członkiem.

Czytaj także: Kongres FTB 2025 o współdziałaniu sektora bankowego i technologicznego

AI, cyberbezpieczeństwo i architektura IT banków

Mówiąc o najważniejszych tematach tegorocznego Kongresu Paweł Jakubik wskazał na generatywną sztuczną inteligencję, którą na coraz szerszą skalę wprowadzają polskie banki.

Kolejny ważny temat to obrona banków przed cyberatakami.

„To już nie jest ten poziom wiedzy i dojrzałości sprzed kliku lat, w dziedzinie cyber my się teraz doktoryzujemy, bo żeby się skutecznie bronić trzeba mieć w cudzysłowie doktoraty, a być może kiedyś trzeba będzie mieć habilitację, bo hakerzy wymyślają coraz bardziej niespotykane, nieprzewidywalne źródła ataków”

Paweł Jakubik mówił także, że stałym tematem Kongresu od kilku lat jest architektura banków.
Podkreślił, że wydatki na informatykę muszą pozostawać pod kontrolą.

„Często w swoim gronie mówimy, że duże instytucje mają cechy spaghetti. Co oznacza trochę niekontrolowany rozwój wielu systemów naraz, i wtedy architektura banku przestaje być logiczna i spójna” – powiedział Paweł Jakubik odwołując się do panelu moderowanego przez Dariusza Piotrowskiego dyrektora generalnego Dell Technologies Polska.

Czytaj także: Kongres FTB, krótkie podsumowanie


Źródło: BANK.pl