Paweł Borys: pomoc dla dużych przedsiębiorstw od przyszłego tygodnia. PFR sprzedał obligacje za 12 mld zł

Paweł Borys: pomoc dla dużych przedsiębiorstw od przyszłego tygodnia. PFR sprzedał obligacje za 12 mld zł
Fot. Polski Fundusz Rozwoju
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PFR sprzedał w piątek 7-letnie obligacje serii PFR0627 za 10 mld zł i 10-letnie serii PFR0330 za 2 mld zł ‒ poinformował PFR w piątkowym komunikacie.

#PawełBorys: Po emisjach obligacji 4- i 5-letnich przyszedł czas na emisje obligacji o dłuższych zapadalnościach. Cieszy nas to, że rynek dalej pozytywnie odpowiada na naszą ofertę inwestycyjną #Obilgacje #Koronawirus #TarczaAntykryzysowa @PawelBorys_

PFR podał, że banki objęły całość puli obligacji 7-letnich o wartości 10 mld zł. Obligacje 10-letnie o wartości 2 mld zł objęło natomiast PZU Życie.

Łącznie z poprzednimi emisjami, PFR wyemitował obligacje o wartości 62,0 mld zł.

Obligacje 7-letnie są oprocentowane w stosunku rocznym na poziomie 1,75 proc., a termin zapadalności jest ustalony na 7 czerwca 2027 r. Rentowność obligacji 10-letnich objętych przez PZU Życie wyniosła 2,04 proc., podlegają one wykupowi 5 marca 2030 r.

Rynek inwestuje

„Po emisjach obligacji 4- i 5-letnich przyszedł czas na emisje obligacji o dłuższych zapadalnościach. Cieszy nas to, że rynek dalej pozytywnie odpowiada na naszą ofertę inwestycyjną. Jest to szczególnie ważne na kilka dni przez uruchomieniem ostatniego etapu wdrażania programu, tym razem tej jego części, która skierowana jest do dużych firm” ‒ powiedział cytowany w komunikacie prezes PFR Paweł Borys.

Polski Fundusz Rozwoju realizuje program emisji obligacji, w ramach którego zamierza pozyskać do 100 mld zł.

Czytaj także: Sejm uchwalił Tarczę antykryzysową 4.0 i dodatek solidarnościowy. Co się zmienia?

Kolejne emisje na 50 mld zł

Prezes PFR Paweł Borys zapowiedział na koniec maja, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy nastąpią kolejne emisje obligacji na kolejne 50 mld zł.

Według stanu na 4 czerwca PFR wypłacił firmom 44,5 mld zł środków pomocowych.

PFR sprzedał wcześniej dwie transze 5-letnich obligacji (seria PFR0325 i PFR0925) o wartości nominalnej 18,5 mld zł i 15,2 mld zł z kuponem 1,625 proc., a także 4-letnie papiery (seria PFR0324) o wartości nominalnej 16,3 mld zł, z kuponem 1,375 proc.

Przedstawiciele PFR informowali wcześniej, że początkowo emisje PFR mają się opierać na tenorach 4-5-letnich, które docelowo będą wydłużane do 5‒7‒10 lat. PFR zastanawia się w dłuższym terminie nad emisjami w walutach obcych.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa 4.0: mikropożyczki dla przedsiębiorców wciąż dostępne, umorzenie bez wniosku

Środki pozyskane przez PFR z emisji zostaną w całości przeznaczone na realizację rządowego programu wsparcia finansowego przedsiębiorców w związku z negatywnymi skutkami COVID-19.

Pomoc PFR dla dużych firm

Pomoc PFR dla dużych przedsiębiorstw ruszy w przyszłym tygodniu ‒ poinformował prezes PFR Paweł Borys.

„Dzisiaj sukcesem zakończyła się kolejna emisja coronaobligacji na kwotę 12 mld zł, w tym 10 mld zł 7L i 2 mld zł 10L. Po raz pierwszy celem emisji także duże firmy. Dzisiaj zamknięte negocjacje z KE i w przyszłym tygodniu start #TarczaFinansowaPFR dla Dużych Firm” ‒ napisał Borys na Twitterze.

Według wcześniej prezentowanych danych PFR, duże przedsiębiorstwa, które zgłosiły się po pomoc, zatrudniają łącznie blisko około miliona pracowników.

Czytaj także: Banki i przedsiębiorstwa w planie odbudowy gospodarki UE po kryzysie COVID-19

Źródło: PAP BIZNES, Twitter