Ostatnie godziny na pobranie bonu turystycznego, termin do północy

Ostatnie godziny na pobranie bonu turystycznego, termin do północy
Fot. stock.adobe.com / Halfpoint
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dziś o północy (31 marca 2023 r.) upływa termin na pobranie bonu turystycznego uprawniającego do dofinansowania do wypoczynku dziecka. Bonem można opłacić zaliczkę na zaplanowany wypoczynek po tej dacie – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Program Polski Bon Turystyczny (PBT) wystartował 1 sierpnia 2020 r.

– Program Polski Bon Turystyczny okazał się trafionym pomysłem. Większość osób ok. 90 proc. aktywowała bon. Cała transakcja odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

W bardzo prosty sposób można aktywować bon i dokonać płatności. Zachęcam osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, aby skorzystały z programu – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Szefowa ZUS przypomina, że bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca marca 2023 r.

Z danych ZUS wynika, że w całej Polsce nadal nie zostało aktywowanych ok. 0,5 mln bonów, zaś aktywnych bonów jest ok. 3,7 mln.

Bon turystyczny honorowany w 28 tys. obiektów

Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie.

Według danych ZUS, w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

Aktywacja na PUE ZUS

Co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Aktywacja świadczenia odbywa się na PUE ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS