Osłabienie złotego przed posiedzeniem RPP

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Kontynuacja spadków na głównej parze walutowej sprzyjała w czasie wczorajszej sesji niewielkiemu osłabieniu wartości polskiego złotego - kurs USD/PLN wzrósł we wtorek o 0.6%, sięgając poziomu 3.6457.

Kluczowe znaczenie dla inwestorów znad Wisły będzie miało dzisiejsze posiedzenie RPP, podczas którego zostanie podjęta decyzja o przyszłości polityki monetarnej Polski. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez PAP, większość ekonomistów spodziewa się utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Wiele wskazuje jednak na to, że pogłębienie deflacji – w połączeniu z perspektywą dalszego luzowania polityki monetarnej ECB – najprawdopodobniej przyczyni się do podjęcia decyzji o obniżeniu stóp procentowych już w czasie kolejnych posiedzeń.

Rano poznaliśmy informacje na temat dynamiki produkcji przemysłowej w strefie euro, która w ostatnim miesiącu wyniosła -0.2% m/m. Popołudniu, zza Oceanu napłyną natomiast wiadomości o sprzedaży detalicznej (prognoza -0.1% m/m) w USA. Dzień zakończy publikacja tzw. Beżowej Księgi obrazującej aktualną sytuację ekonomiczną w Stanach Zjednoczonych.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska