Opłaty za wynajem mieszkania nie rosną już tak szybko

Opłaty za wynajem mieszkania nie rosną już tak szybko
Dr Jacek Furga, prezes AMRON Fot. MarketNews24
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jeszcze niedawno mieszkania na wynajem stanowiły tylko 2 proc. polskiego rynku nieruchomości, dziś to ponad 15 proc. Czynsz w takich mieszkaniach w tym rośnie już wolniej.

Wzrosty czynszów wyhamowały poniżej wzrostów cen nowych mieszkań #wynajem #mieszkania

– Cywilizują się też stawki czynszu – mówi dr Jacek Furga, prezes AMRON. – Jeszcze w 2018 r. wzrosty czynszu były 2-3 krotnie wyższe od wzrostów cen transakcyjnych, a przykładem takich wzrostów była Łódź.

Czytaj także: Ile trzeba zapłacić za wynajem mieszkania? Najdrożej w Warszawie i Gdańsku, najtaniej w Toruniu i Sosnowcu >>>

Wzrosty czynszów wyhamowały

Wzrosty czynszów wyhamowały poniżej wzrostów cen nowych mieszkań. Nadal utrzymuje się wysoka rentowność z inwestycji w mieszkania na wynajem, w dużych miastach na poziomie 5 proc. Ta rentowność jest wyższa w mniejszych miastach.

Czym jest flipping?

Pojawiło się nowe zjawisko, jakim jest flipping, czyli poszukiwanie starych mieszkań o złym standardzie z przeznaczeniem do remontu. Jednak nie wiadomo jaka jest jego skala.

Czytaj także: Jak w krótkim czasie zarobić na mieszkaniu nawet kilkadziesiąt procent?

– Nie jesteśmy w stanie monitorować tego zjawiska od strony sektora bankowego ponieważ są to inwestycje w większości ze środków własnych – wyjaśnia dr Jacek Furga.

Źródło: MarketNews24