Opinie zawieszone w sieci: grudzień 2009

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.03.foto.32.a.150xNASI DRODZY NADZORCY

ZBP od początku był przeciwny gwałtownemu oddzieleniu nadzoru od NBP. Rzuca się w oczy potrzeba jego bliższej współpracy z nadzorem monetarnym. W wielu krajach zresztą dostrzeżono zagrożenia wynikające z rozdzielenia tych rodzajów działalności.

Pewną protezą jest utworzenie w Polsce Komitetu Stabilności Finansowej zapewniającego współpracę pomiędzy KNF, NBP i Ministerstwem Finansów. Ale komitet nie dysponuje uprawnieniami do podejmowania działań. Dlatego w czerwcu 2008 r. przedstawiliśmy resortowi finansów nasz projekt modyfikacji istniejącego systemu nadzorczego. Czekamy na zaproszenie do rozmów.

Jakie zmiany w nadzorze zaproponował ZBP?

Zaproponowaliśmy wyodrębnienie w ramach nadzoru trzech pionów – bankowego, ubezpieczeniowego i nad rynkiem kapitałowym. Jest to więc koncepcja podobna do dyskutowanej obecnie w Unii Europejskiej. Chcemy także, by we władzach KNF zasiadali m.in. przedstawiciele Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co umożliwi lepszą współpracę pomiędzy nadzorem a instytucją gwarantującą ochronę depozytów. Wnosimy także o to, aby przywrócono prawo prezentowania w KNF opinii organizacji branżowych firm nadzorowanych – myślę tu o ZBP czy o Związku Przedsiębiorstw Leasingowych. Te organizacje powinny mieć możliwość przedstawiania nadzorowi swoich analiz i opinii. Obecnie w toku prac nad rekomendacjami często pojawiają się rozbieżności pomiędzy inspektorami a organizacjami branżowymi. Stworzenie takiej możliwości pozwoli samej komisji na szybsze tworzenie lepszych regulacji.

Kiedy ZBP zostanie zaproszony do rozmów z resortem finansów na temat tego projektu?

Spodziewam się, że w ramach tworzenia nowego europejskiego ładu będzie sposobność, by również w Polsce dokonywać korekt w systemie nadzoru nad rynkiem finansowym. Tym bardziej że pewne zmiany narzucą nam i tak dyrektywy europejskie. Wówczas będzie dobry moment, by całość reform przeprowadzić w jednym czasie.

Obserwator finansowy.pl
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskic

W BANKU RZĄDZI SYSTEM

Właśnie otrzymałem odpowiedź od MultiBanku w sprawie kredytu. Miesięczny obrót na koncie (mój przychód) wynosi 15-18 tys. zł. Spłacam dwa kredyty, jeden hipoteczny 400 zł miesięcznie oraz pożyczkę 1600 zł. Ponieważ chcę się rozwijać, złożyłem wniosek o następną pożyczkę na cele inwestycyjne. Mam dobrą „półkę klientów”, stabilny, dobrze wynagradzany personel. Wiecie, co mi MultiBank odpowiedział? Że nie mam zdolności kredytowych i zaproponowali 2800 kredytu w obrocie, a wpłacam im 5 razy więcej miesięcznie. Na pytanie, skąd to się wzięło, odpowiedzieli, że tak system zdecydował. Właśnie szukam innego banku, który może nie wypada dobrze w rankingach prasowych, lecz zachowuje się normalnie. I nie decyduje w nim system.

INTERIA. PL
Internauta „Zawiedziony”

CO MARNE, TO PRZEGRANE

Co marne, przegrane i nie działa, powinno zemrzeć śmiercią naturalną. Było parę kryzysów, o których teraz uczą na makroekonomii, Azja, Argentyna, Rosja. No to będzie czwarty: USA. W żadnym z tych wypadków nic nie pomógł IMF ani World Bank. Gospodarce nic nie będzie. Kto wytwarza, to będzie sprzedawał, czy to za pieniądze, czy za barter. Może mniej, może bardziej lokalnie, ale ludzie mają brzuchy, do których się z góry wrzuca, a z dołu odbiera.

Natomiast armageddon przejdzie przez sektor finansowy. W londyńskim City zrobi się przytułek, a na Wall Street będzie targ warzywny. No i dobrze. Potrzeba oczyszczenia atmosfery i powrotu do źródeł. Zamożność tworzy się, produkując, sprzedając, świadcząc usługi. Oj, czuję, że dużo się po tym kryzysie zmieni w systemie.

Stockwatch.pl
Internauta „WatchDog”

MY TYLKO OBRYWAMY…

Pracuję w biurze powiatowym ARiMR od prawie 3 lat i zupełnie obce są dla mnie newsy, o których czytam (mam na myśli łapówki itd.). Prawda jest taka, że w oddziałach agencji zasuwamy na akord – w zależności od humorów tych z Warszawki, większość wiadomości dociera do nas przez media, a nie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI