Olga Szczepańska z NBP: banki powinny udostępniać kredyty dla wiarygodnych klientów
„Zachowanie odpowiedniej ostrożności jest konieczne. W obecnej sytuacji jednak, zamiast przyjmować zachowawczą postawę i ograniczać podaż kredytu, w interesie całej gospodarki i swoim własnym, banki powinny udostępniać kredyt dla wiarygodnych klientów. Zwraca na to uwagę NBP w czerwcowym „Raporcie o stabilności systemu finansowego”. Kryzys kiedyś się skończy i banki, które będą kontynuować kredytowanie, zadziałają we własnym interesie, gdyż zwiększą swój udział w rynku i szybciej dzięki temu wrócą do wyższych poziomów zyskowności” – napisano w artykule.
Pomoc dla kredytobiorców w związku z COVID-19
„Wiele programów osłonowych nakierowanych zostało również na pomoc kredytobiorcom, co w sposób pośredni także wspiera banki. Koszty kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 ponosi cała gospodarka. Banki również będą musiały wziąć na siebie część rachunków. Powinny aktywnie poszukiwać sposobów na wykorzystanie tej pomocy. Zapowiadane przez banki ograniczenie podaży kredytu dla sfery realnej i lokowanie środków głównie w skarbowe papiery wartościowe lub obligacje gwarantowane przez SP nie jest jedyną receptą na pomoc gospodarce w kryzysie i nie wróży to dobrze samym bankom” – dodano.
Czytaj także: NBP: banki planują łagodzenie polityki kredytowej w III kw. 2020 r. >>>
W artykule zaznaczono, że opinie wyrażone przez autorkę nie reprezentują oficjalnego stanowiska NBP.
Stanowisko Komitetu Stabilności Finansowej
Komitet Stabilności Finansowej dot. nadzoru makroostrożnościowego oczekuje od banków aktywnego kredytowania gospodarki i zwiększenia zaangażowania w działania wspierające kredytobiorców – podał KSF-M w komunikacie w połowie lipca.
Według czerwcowego raportu o stabilności finansowej NBP, siła i charakter szoku związanego z pandemią sprawiają, że pojawiło się ryzyko nadmiernego ograniczenia dostępności kredytu (credit crunch), co może mieć niekorzystny wpływ na sferę realną gospodarki i na system finansowy.