OFE odrobiły w lutym straty, które poniosły wcześniej w wyniku pandemii

OFE odrobiły w lutym straty, które poniosły wcześniej  w wyniku pandemii
OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne (źródło: Adobe Stock)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W lutym OFE zarobiły średnio 2,1%, a aktywa w nich zgromadzone wzrosły o prawie 3 mld zł do 152,3 mld zł ‒ czytamy w podsumowaniu Analiz.pl.

W lutym zostały wznowione prace nad ustawą o przeniesieniu środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE). Prace te były wstrzymane przez wiele miesięcy z powodu pandemii COVID-19.

W połowie lutego na stronie rządowej został opublikowany nowy tekst projektu. Najważniejsza zmiana to aktualizacja ram czasowych przewidzianych dla realizacji całej reformy, a także wskazanie PFR TFI jako instytucji, która będzie zarządzała środkami Funduszu Rezerwy Demograficznej.

2 marca projekt został przyjęty przez rząd, teraz trafi do Sejmu. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca. Ostateczne przekształcenie OFE w IKE ma nastąpić 28 stycznia 2022 r.

Wzrosty na rynkach akcyjnych w lutym

Dla OFE luty był udanym miesiącem. Na rynkach akcyjnych mieliśmy do czynienia z kontynuacją wzrostów, niektóre indeksy ustanowiły nowe rekordy wszech czasów. Dopiero pod koniec miesiąca przyszła korekta.

Główny indeks amerykańskiej giełdy S&P500 wzrósł o 1,5%, a niemiecki DAX o 0,5%. Podobnie zachowywały się spółki na warszawskiej giełdzie, z wyjątkiem tych o większej kapitalizacji, jak Allegro czy Dino, które ciągnęły indeks WIG20 w dół (-3,9%). Przez to także indeks szerokiego rynku WIG zakończył miesiąc pod kreską (-0,1%).

Ranking OFE, oparty na wskaźniku mierzącym relację zysku do ryzyka (Information Ratio), otwiera ponownie Pocztylion OFE

Zdecydowanie lepiej wypadły spółki zgrupowane w sWIG80, który zyskał w lutym 8,9% i pokonał szczyt z początku 2017 r.

Wyniki OFE

Dobra koniunktura na rynkach zagranicznych oraz w sektorze małych i średnich spółek pozytywnie przełożyła się na wyniki funduszy emerytalnych, których portfele wypełnione są akcjami (na koniec stycznia było to 86%). OFE zarobiły średnio 2,1%, a od początku roku 2,8%.

Na koniec lutego w OFE zgromadzone było 152,3 mld zł, czyli więcej niż pod koniec stycznia 2020 roku

Wszystkie fundusze wypracowały dodatnie stopy zwrotu, w tym najwyższą – OFE PZU „Złota Jesień” (+3,1%). Wszystkie fundusze odrobiły koronawirusowe straty z marca i kwietnia zeszłego roku.

Czytaj także: Likwidacja OFE, dlaczego miliony przyszłych emerytów chcą silnych wzrostów na GPW w tym roku?

Ranking OFE

Nasz comiesięczny ranking OFE, oparty na wskaźniku mierzącym relację zysku do ryzyka (Information Ratio), otwiera ponownie Pocztylion OFE – fundusz, który otrzymuje najwyższe oceny szósty miesiąc z rzędu. Na drugie miejsce wskoczyło OFE PZU „Złota Jesień”, które dzięki najwyższemu wynikowi w lutym, ma także najwyższy wynik w skali 12 miesięcy (17,0%).

Słabiej fundusz prezentuje się w dłuższym 3-letnim horyzoncie. Na przedostatnie miejsce spadło MetLife OFE, fundusz, który ponad pół roku temu znajdował się wśród najlepszych.

Aktywa funduszy emerytalnych

Dodatnie wyniki inwestycyjne wypracowane w lutym przyczyniły się do zwiększenia wartości aktywów zgromadzonych w OFE o 3,2 mld zł. Po odliczeniu ujemnego salda przepływu środków między OFE a ZUS, wzrost aktywów wyniósł niecałe 3,0 mld zł (2,0%).

Na koniec miesiąca w OFE zgromadzone było 152,3 mld zł, czyli więcej niż pod koniec stycznia 2020 roku, czyli tuż przed wybuchem krachu na rynkach akcji wywołanego pandemią COVID-19.

Czytaj także: Likwidacja OFE, tak czy owak straci… Kowalski

Komentarz IGTE

– Fundusze emerytalne odrobiły wszystkie straty, które poniosły w wyniku następstw pandemii COVID-19, a stopa zwrotu OFE za ostatnie 12 miesięcy wynosi 14%. To bardzo dobry wynik.

Ta sytuacja pokazuje, że pomimo poważnych zagrożeń o światowym charakterze, rynki kapitałowe stanowią odpowiednie miejsce do pomnażania oszczędności z przeznaczeniem emerytalnym czy okołoemerytalnym, a ocena ich efektywności powinna być rozważana w dłuższym horyzoncie czasowym.

Stopa zwrotu OFE za ostatnie 12 miesięcy wynosi 14%. To bardzo dobry wynik

Dbając o bezpieczeństwo emerytalne warto pamiętać o potrzebie dywersyfikacji źródeł przyszłych przychodów oraz o tym, że OFE zdały trudny egzamin w czasach pandemii – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Czytaj także: Likwidacja OFE postanowiona, jak się zachować?

Zespół Analizy.pl

Źródło: Analizy.pl, Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych / IGTE