OECD: inflacja to problem globalny
W największych gospodarkach, czyli w krajach grupy G7 inflacja wyniosła we wrześniu 7,7%, a miesiąc wcześniej 7,5%. Wzrost inflacji nastąpił, mimo że indeks cen energii (rok do roku) był we wrześniu w tej grupie państw niższy niż w sierpniu, z wyjątkiem Niemiec.
W grupie państw G20 inflacja wyniosła we wrześniu 9,5%, a miesiąc wcześniej 9,2%. Do grupy tej należy kilka państw, niebędących członkami OECD. Inflacja we wrześniu była wyższa niż w sierpniu w Argentynie, Chinach, Indiach, Indonezji i Arabii Saudyjskiej, ale spadła w Brazylii i w Afryce Południowej.
W grupie krajów OECD ceny żywności najbardziej wzrosły w Turcji (93%), na Węgrzech (37,5%), na Litwie (31%) i Łotwie (27,5%). Wzrost cen żywności najniższy był w Izraelu (2,5%), w Szwajcarii (2,9%), i w Japonii (4,5%).
Czytaj także: Powell: myślenie o pauzie w cyklu podwyżek jest bardzo przedwczesne
Wzrost cen energii był nieco niższy niż miesiąc wcześniej. W sierpniu wyniósł (rok do roku) 30%, we wrześniu 28,8%. Niższy wzrost cen energii zanotowano w 22 krajach OECD, ale indeksy cen energii liczone rok do roku wciąż są bardzo wysokie.
Ceny energii najbardziej wzrosły w Turcji (146,5%), w Holandii (113,9%), w Estonii (77,7%), na Litwie (74,8%) i na Łotwie (65,3%). Najmniej wzrosły w Meksyku (6,3%), w Izraelu (6,6%), w Australii (13,5%), w Kanadzie (14%). Kraje te mają własne źródła surowców energetycznych i są mniej zależne od trendów cenowych na rynkach globalnych. Generalnie ceny energii silniej wzrosły w Europie niż poza nią.
Inflacja po wyłączeniu żywności i energii wzrosła we wrześniu w krajach OECD do 7,6%. W szczególności w większości krajów w tej grupie drożały usługi. Kraje, w których inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii była we wrześniu najwyższa to: Turcja (69,7%), Czechy (13,4%), Węgry (12,7%), Estonia (11,8%), Litwa (11,7%) i Polska (10,7%).
Najniższa inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii była w Japonii (1,1%), Szwajcarii (1,9%), Francji (3,1%), Włoszech (3,9%) i Korei (4,1%).
Czytaj także: Inflacja ustanawia kolejny rekord; ceny rosną jak szalone
Inflacja w krajach OECD we wrześniu 2022 roku:
a) Dla Unii Europejskiej i dla strefy euro inflacja mierzona jest wskaźnikiem HICP, dla konkretnych krajów wskaźnik CPI
Czytaj także: Co czwarty przedsiębiorca nie liczy na powrót koniunktury w najbliższych latach