OECD: główna stopa procentowa w Polsce 8,5% do końca 2023 roku

OECD: główna stopa procentowa w Polsce 8,5% do końca 2023 roku
Fot. stock.adobe.com/piter2121
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozuje, że inflacja w Polsce osiągnie najwyższy poziom pod koniec tego roku, a średniorocznie wyniesie 11,1% w tym i 6,5% w przyszłym roku. OECD spodziewa się dalszych podwyżek stóp procentowych - do poziomu 8,5% w przypadku głównej stopy referencyjnej do końca 2023 r. (wobec 5,25% obecnie).

„Oczekuje się, że w 2022 r. inflacja pozostanie wysoka, ale prawdopodobnie osiągnie najwyższy poziom pod koniec roku. […] W 2023 r. skutki większej niepewności powinny ustąpić i choć ogłoszone embargo UE na rosyjską ropę naftową będzie wywierać dodatkową presję wzrostową na ceny energii, inflacja powinna zwolnić w miarę dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Inflacja bazowa również powinna się obniżyć, ale prawdopodobnie pozostanie na wysokim poziomie” – czytamy w czerwcowym wydaniu „OECD Economic Outlook”.

OECD prognozuje, że inflacja bazowa wyniesie 7,2% w tym roku i 5,1% w przyszłym roku (wobec 4,1% w ub.r.).

„Wobec rosnącej inflacji, rosnącej krajowej presji inflacyjnej i ekspansywnej polityki fiskalnej Narodowy Bank Polski kontynuował podnoszenie głównych krótkoterminowych stóp procentowych z 1,25% w listopadzie do 5,25% w maju. Zakłada się, że stopy procentowe będą dalej rosły i do końca 2023 roku osiągną poziom 8,5%” – czytamy dalej.

Źródło: ISBnews