Odzyskanie niepodległości przez Polskę – NBP upamiętnia generała Józefa Hallera

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

8 listopada Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie - złotą i srebrną - upamiętniające generała Józefa Hallera. To kolejne monety z serii "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości".

– Koleje losu Józefa Hallera pokazywały zawiłość dróg prowadzących Polaków do niepodległości. Bez niego nie powstałaby ochotnicza armia we Francji, która walczyła później w Polsce przeciwko Ukraińcom w Galicji Wschodniej w 1919 r. oraz bolszewikom w 1920 r. – podkreśla prof. Andrzej Chojnowski. To generał, który jako dowódca Frontu Pomorskiego dokonał w Pucku aktu symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim.

Rewers monety złotej przedstawia portret generała Józefa Hallera, w mundurze i czapce wojskowej. Awers to wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej w tle rozchodzącej się płaszczyzny. Na rewersie monety srebrnej umieszczono portret generała, a na tle stylizowanej flagi Polski jego imię i nazwisko. Awers to ponownie wizerunek orła (znany z godła RP) oraz stylizowana flaga Polski. Więcej informacji na temat monet można znaleźć w folderze numizmatycznym na stronie NBP. Moneta srebrna o nominale 10 zł będzie dostępna w cenie 130 zł, natomiast złota o nominale 100 zł w cenie 1650 zł.

Monety upamiętniające Józefa Hallera są kolejnymi z serii „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Pierwsze z nich ukazały się rok temu i przedstawiały Józefa Piłsudskiego. NBP planuje jeszcze dwie emisje, których zwieńczeniem będą monety wydane w 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Monety srebrne – zestawione ze sobą – będą tworzyły artystyczną całość.

Emisja wartości kolekcjonerskich to okazja do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. Kolejna planowana jest na 7 grudnia – do obiegu zostaną wprowadzone monety upamiętniające Aleksandra Jagiellończyka z serii Skarby Stanisława Augusta oraz szeląg, talar Stefana Batorego (seria Historia monety polskiej). Monety będzie można kupić w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji znajduje się na stronie internetowej oraz w zakładce Monety okolicznościowe NBP.

Biuro Prasowe
Departament Komunikacji i Promocji
Narodowy Bank Polski