Odgłosy: Złotego nie da się poskromić

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2009.05.foto.100.a.150xZawiedli się ci, którzy liczyli na to, że informacje o możliwości przyznania elastycznej linii kredytowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego pomogą ustabilizować notowania złotego. Niestety, nasza waluta nadal zachowuje się bardziej jak "wściekły tygrys" niż "dostojny lew". I to ku rozpaczy tych, którzy mieli jeszcze nadzieję, iż uda się w tym półroczu przystąpić do systemu ERM2.

Marek Rogalski

Przeprowadzone ostatnio przez Jakuba Borowskiego z Invest Banku badania, wykorzystujące stosowany przez Europejski Bank Centralny indeks zmienności kursu walutowego (tzw. ERV – Exchange Rate Volatility, nie mogą napawać optymizmem. Jeżeli bowiem spojrzymy na Słowację, która wprowadziła u siebie euro na początku 2009 r., a przygotowania do wejścia do mechanizmu ERM2 poczyniła już w 2005 r., to zmienność EUR/PLN w I kwartale 2009 r. była czterokrotnie wyższa od tej na EUR/SKK w pierwszych trzech kwartałach 2005 r. Oczywiście wszyscy wiemy, jaka jest teraz globalna sytuacja, dlatego też słusznie, że Polska wielokrotnie zwracała uwagę Komisji Europejskiej na problem nadmiernych wahań kursów walutowych w regionie. Nie zmienia to jednak faktu, że tak naprawdę wejście do systemu ERM2 w najbliższych miesiącach będzie się wiązać z ogromnym ryzykiem. I to pomijając przy tym fakt, iż nie będzie na to zgody, nie tylko politycznej.

Przedstawiciele resortu finansów (wiceminister Elżbieta Suchocka-Roguska) już przyznali, że w tym roku najprawdopodobniej, podobnie jak w 2008 r., nie uda się utrzymać deficytu sektora finansów publicznych poniżej poziomu 3 proc. PKB.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI