Odgłosy: Powtórka z Kornaia

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2009.02.foto.96.a.150xW czasach kryzysu gospodarki niedoboru węgierski ekonomista Janos Kornai wprowadził do obiegu publicznego pojęcie "miękkiego" i "twardego" finansowania uczestników rynku. Twardemu ograniczeniu miały podlegać gospodarstwa domowe. Na straży przestrzegania dyscypliny finansowej obywateli stały banki uzbrojone w plan dochodów i wydatków gospodarstw domowych. Źródłem nawisu inflacyjnego były nadmierne wydatki ludności.

Jan K. Solarz

Transformacja ustrojowa w świadomości społecznej oznaczała wprowadzenie dyscypliny finansowej dla wszystkich: dla gospodarstw domowych i dla przedsiębiorstw oraz budżetu państwa. Z języka ekonomicznego znikł termin „miękkie” finansowanie. Dobry pieniądz wymagał poświęceń i objęcia wszystkich dyscypliną finansową. Wyrazem tych wyrzeczeń było ograniczenie wysokości wypłacanych świadczeń emerytalnych do 2,5- krotności ich średniego wymiaru.

Renesans socjalistycznej terminologii zaczął się od Stanów Zjednoczonych, gdzie administrację poprzedniego prezydenta oskarżano o nawrót do socjalizmu w sferze finansów. Nacjonalizacja instytucji finansowych i zmasowana pomoc publiczna dla zagrożonych upadłością instytucji systemowo ważnych spowodowała powrót do debaty publicznej o granice obecności państwa w sektorze finansowym.

W miarę jak zaraza finansowa zaczęła docierać do Polski, ta akademicka debata stała się kluczem do sprawiedliwego podziału kosztów kryzysu. Kozłem ofiarnym stali się finansiści, którzy doprowadzili do alienacji sfery finansowej od sfery realnej gospodarki. Ideałem stała się wymiana towar za towar. Neutralny sektor finansowy powinien jedynie obsługiwać realną sferę gospodarki.

Krytycy sektora finansowego nie zauważyli, że dzięki rozwojowi inżynierii finansowej staliśmy się społeczeństwem ryzyka technologicznego i gruntownie zmieniliśmy strukturę gospodarki. Gospodarka oparta o kapitał intelektualny, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI