Odgłosy: Organizacja ucząca się

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2009.02.foto.94.a.100xTytułowe pojęcie zyskało sobie w ostatnich latach znaczenie i rozgłos dla określenia nowoczesnych struktur na rynku, które w dobie cywilizacji informacji potrafią w sposób systemowy wiedzę i informację pozyskiwać, gromadzić i przetwarzać na użytek bieżących i przyszłych potrzeb organizacji.

Andrzej Lech

Istotne stają się techniczne jej nośniki, ale ich niezmiennie kluczowym „nośnikiem” i rozumnym użytkownikiem pozostaje człowiek. To zatem inwestycje w tzw. zasoby ludzkie były i będą przesądzać o tym, czy organizacja potrafi się uczyć i czy z tej nauki potrafi czerpać pożytki trwałe.

Od dwóch lat Warszawski Instytut Bankowości nadaje swój specjalny dyplom organizacji uczącej się w sektorze bankowym. Za rok 2007 otrzymał go BPH, a za rok 2008… wręczony zostanie podczas Walnego Zgromadzenia ZBP w kwietniu tego roku bankowi, który zdaniem menedżerów i ekspertów związanych z WIB przejawia najwięcej zachowań i wymiernych działań pozwalających uznać, że organizacją uczącą się jest w istocie.

Nurtuje mnie pytanie, ile i czego „nauczyły się” instytucje finansowe w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy i czego się jeszcze „nauczą” przez kilka najbliższych?

Zdolność do takich zachowań urasta do rangi kluczowej w ciężkich czasach, w których przyszło nam żyć teraz i zapewne przyjdzie przez czas jakiś. To wówczas z całą ostrością widać, na ile kompetencje ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI