Odgłosy: Kotwica XXI wieku

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2009.02.foto.96.a.150xW dwadzieścia lat po kryzysie transformacyjnym, mamy w Polsce narastające negatywne następstwa globalnego kryzysu finansowego i gospodarczego. Teraz, tak jak wówczas, najpilniejszym zadaniem jest odbudowa zaufania. Kiedyś było to zaufanie między rządzącymi i rządzonymi. Dziś myśli się o zaufaniu między uczestnikami rynków.

Jan K. Solarz, Akademia Finansów

W czasach kryzysu ten wygrywa, kto zdoła na chwilę ustabilizować sytuację. Kluczem do sukcesu jest przywrócenie przewidywalności przyszłości. Nie musi być z dnia na dzień lepiej, wystarczy, że ktoś wie, jak się będzie sytuacja pogarszała, bo to rodzi nadzieję, że w dającej się przewidzieć przyszłości będzie lepiej.

Kotwicą w programach stabilizacyjnych Międzynarodowego Funduszu Walutowego był kurs waluty krajowej do dolara amerykańskiego lub koszyka walut. Pełzająca dewaluacja złotego była traktowana jako sukces, bo udowadniała, że rynek znajduje się pod kontrolą. Przy pomocy tej kotwicy można było gospodarkę skierować do bezpiecznej przystani.

Dziś trwają poszukiwania kotwicy demonstrującej, że rządzący mają minimalną kontrolę nad żywiołem rynku. Dla niektórych, kotwicą może być wejście Polski do ERM II. Emeryci, którym marzył się kurs wymienny 1 do 1 jak przy integracji walutowej RFN i NRD, nie chcą się pogodzić z perspektywą kursu wymiennego 5 złotych za 1 euro. Wolą, aby historyczną decyzję w tej sprawie odłożyć na czasy, gdy złoty się umocni do 3 złotych za 1 euro.

Wszystkim zatroskanym o kurs wymienny złotego do euro w momencie wchodzenia i wychodzenia z ERM II warto przypomnieć, że całkiem poważni ekonomiści proponowali od 65 groszy do 1,20 za dolara amerykańskiego. Ostatecznie stanęło na 95 groszach. Po tych doświadczeniach nie należy fetyszyzować kursu, po jakim wejdziemy do ERM II. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI